3-10 yaş grubunda atipik otizm ve dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu tanısı almış çocuklarda duyu bütünleme eğitiminin duyu modülasyonuna olan etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of sensory integration education on sensory modulation in children diagnosed with atypic autism and attention deficit hyperactivity disorder in 3-10 years of group
  1. Tez No: 699678
  2. Yazar: BEGÜM BAŞCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMİYET SAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Çalışmamızın amacı dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu ve atipik otizm tanılı çocukların 2 ay boyunca haftada 2 ders saati olmak üzere aldığı duyu bütünleme eğitiminin duyu modülasyonuna olan etkisini incelemekti. Çalışmaya İstanbul ili Sarıyer ilçesinde ikamet eden 3-10 yaşları arasındaki 10 dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu ve 8 atipik otizm tanılı toplam 18 çocuk ve ebeveynleri dahil edilmiştir. Çalışma Sarıyer bölgesinde bulunan iki özel eğitim kurumunda yürütülmüştür. Katılımcı bireylerin demografik bilgileri kaydedilmiştir. Duyu modülasyonunun etkisini incelemek için, duyu bütünleme eğitimi öncesi ve sonrasında ebeveynler tarafından Duyu Profili Anketi doldurulmuştur. Verilerin analizinde Eşleştirilmiş T-Testi kullanılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak kullanılan Duyu Profilinin Türkçe geçerlilik ve güvenilirliği Hülya Kayıhan ve arkadaşları tarafından 2015 yılında yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to examine the effect of sensory integration training, which children with a diagnosis of attention deficit hyperactivity disorder and atypical autism received 2 hours a week for 2 months, on sensory modulation. A total of 18 children between the ages of 3-10, 10 diagnosed with attention deficit and hyperactivity disorder and 8 atypical autism, residing in Sarıyer district of Istanbul province, and their parents were included in the study. The study was carried out in two private education institutions in Sarıyer region. Demographic information of the participants was recorded. In order to examine the effect of sensory modulation, the Sensory Profile Questionnaire was completed by the parents before and after the sensory integration training. Paired T-Test was used in the analysis of the data. The Turkish validity and reliability of the Sensory Profile, which was used as a data collection tool in the study, was conducted by Hülya Kayıhan et al. in 2015.