Metastatik renal hücreli kanserlerde hedefe yönelik tedavilerin değerlendirilmesi
The evaluation of the targeted treatments in metastatic renal cell carcinomas
- Tez No: 517786
 - Danışmanlar: PROF. DR. SALİM BAŞOL TEKİN
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Onkoloji, Oncology
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 70
Özet
Metastatik Renal Hücreli Kanserlerde Hedefe Yönelik Tedavilerin Değerlendirilmesi Amaç: Metastatik renal hücreli kanser (RHK) hastalarında seçilen hedefe yönelik tedavi rejimlerinin cevaplarını, genel sağkalımlarını (OS), progresyonsuz sağkalımlarını (PFS), toksisitede birbirine üstünlüklerini bilmek; hasta ve tümör özelliklerine göre tedavi seçimlerinde farklılıklar oluşturabilir. Çalışmamızda hasta klinik ve histopatolojik özelliklerinin, laboratuvar bulgularının, verilen tedavilerin, bu tedavilerin toksisite ve sonuçlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 01 Ocak 2005 ile 10 Şubat 2018 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Medikal Onkoloji Bölümü'ne başvuran, metastatik RHK tanısı olan 90 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. İstatiksel analizler için Kaplan-Meier testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The Evaluation of the Targeted Treatments in Metastatic Renal Cell Carcinomas Aim: Knowing the results, progression free times (PFS), overall survivals (OS) and the toxicity superiorities of the targeted treatments in metastatic renal cell carcinomas (RCC) may lead to choose different treatment modalities according to patient and tumor features. In our study, it was aimed to evaluate the patients' clinical and histopatological features, laboratory findings and the results and toxicities of the treatments. Material and Method: In our study 90 patients diagnosed with metastatic RCC were evaluated retrospectively who applied to Medical Oncology Department of Atatürk University Medical Faculty Hospital between the dates 01 January 2005 and 10 February 2018. The Kaplan-Meier test was used for the statistical analysis.