Renal hücreli karsinom hastalarının klinik ve tedavi özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of clinical and treatment characteristics of renal cell carcinoma patients
  1. Tez No: 604362
  2. Yazar: NARGIZ MAJIDOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİN DEMİRAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Sık görülen kanserler arasında bulunan ve yaşlılarda özellikle önemli bir ölüm nedeni olan böbrek kanseri ile ilgili birçok klinik çalışmalar bulunmaktadır. Birçok kanserde olduğu gibi böbrek kanserinde de hastalığın seyrini tanı anında öngörmek tedavi stratejisini belirlemede ve tedavi yanıtında önemli yer almaktadır. Son yıllarda böbrek kanseri tedavisinde hedefe yönelik tedaviler konusunda birçok çalışmalar yapılmıştır. Çalışmamızda böbrek kanseri hastaların demografik özellikleri, aldığı hedefe yönelik tedaviler, ilaçların yan etkileri, progresyonsuz sağkalım süresi (PFS), genel sağkalım süresi (OS), objektif yanıt oranı (ORR) araştırılmıştır.Aynı zamanda hastaların tanı anındakı yaşı,performans durumu, başvuru şikayeti, aldığı hedefe yönelik tedavilerin yanıtı, böbrek kanserinin patolojik tipi ve evresi gibi parametreler de araştırılmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Tıbbi Onkoloji kliniğindeOCAK 2005 ile EYLÜL 2017 tarihleri arasında böbrek kanseri tanısı konulmuş ve tedavinin herhangi bir aşamasında hedefe yönelik ilaçlarla tedavi almış, aynı zamanda tedavi ve takipleri merkezimizde yapılan hastalardahil edildi. Bu hastaların dosyaları retrospektif olarak incelendi. Çalışmaya 18 yaş üstü 62 hasta alındı. SONUÇ: Çalışmamızda hastaların yaş ortalaması 62.7yıl idi. Metastatik hastaların 62'i (%39) hedefe yönelik tedavi aldı. Herhangi bir basamakta 44 hasta (%27.5) sunitinib, 19 (%11,8) pazopanib, 19 (%11,8) everolimus, 15 (%9,3) axitinib, 2 (%1.25) nivolumab, 1'er (%0.6) bevacizumab ve temozalamid ile tedavi edilmiş. PFS sunitinib tedavisi alanlarda 11.4 ± 11.2 ay, pazopanib 10.8±11 ay, axitinib 7.9±6.4 ay olarak hesaplandı. Sunitinib tedavisi alan hastalarda ortanca OS 25 ay (%95 GA= 2-96) ve ORR %19 idi. TARTIŞMA: Çalışma periyodu olan 2005-2017 yılları arasında hedefe yönelik tedavi alan hastalarda sunitinib ve pazopanib tedavisi kullananlarda progresyonsuz sağkalım süresi daha uzun saptanmıştır. Bulgular hedefe yönelik tedavilerin, metastatik RHK'da etkin olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTİON AND AIMS: There are many clinical studies of renal cancer, which are among the most common cancers and are an important cause of death, especially in elderly patients. As in many cancers, predicting the course of the disease at the time of diagnosis in renal cancer has an important place in determining the treatment strategy. In recent years, many studies have been carried out on targeted therapies in the treatment of kidney cancer. The demographic characteristics of the patients, targeted cancer therapy, the side effects of the drugs, progression-free survival (PFS), overall survival (OS) and objective response rate (ORR) of the patients were investigated. At the same time, age at diagnosis, performance status, symptoms at diagnosis, kidney cancer of pathologic type, stage of disease, response of treatmentwere also investigated from the files. MATERIAL AND METHODS: The patients who were diagnosed as kidney cancerin19 Mayıs University, Internal Medicine, Division Medical Oncology clinic between the dates January 2005 and September 2017, who were treated with targeted drugs at any stage of treatmentand followed up at our center were included in the study.62 patients over the age of 18 years were included in the study. RESULTS: In our study, the mean age was 62.7 years. 62 (39%) of the metastatic patients received targeted therapy. At any step, 44 patients (27.5%) were treated with sunitinib, 19 (11.8%) pazopanib, 19 (11.8%) everolimus, 15 (9.3%) axitinib, 2 (1.25%) nivolumab and 1 (0.6%) temozalamide. PFS was calculated as 11.4 ± 11.2 months for patients receiving sunitinib, 10.8±11 pazopanib, 7.9±6.4 axitinib. The median OS was 25 months (95% CI = 2-96) and ORR 19% in patients receiving sunitinib treatment. CONCLUSIONS: PFS was longer in patients who received targeted terapy between the years 2005-2017 using sunitinib and pazopanib therapy. Findings suggest that targeted therapies are effective in metastatic RCC.