Metastatik renal hücreli kanserde hedefe yönelik tedavi ve immünoterapi alan hastaların retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective Evaluation of Patients Receiving Targeted Therapy and Immunotherapy in Metastatic Renal Cell Cancer
- Tez No: 628907
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAVVA YEŞİL ÇINKIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Renal hücreli kanser (RHK) tüm kanserlerin % 2-3'ünü oluşturur. Tanı anında % 25-30 hastada uzak metastaz mevcuttur. Metastatik RHK çoklu ilaca dirençli kanserler-dir. Yirmi yıl öncesinde immünomodülatör ilaçlar (interferon-alfa ve IL-2 gibi) standart olarak birinci sıra tedaviyi oluşturmaktaydı. Fakat bu ajanlar ile tedavi yanıt oranları %15-30 olup ciddi yan etkileri mevcuttu. Günümüzde RHK'in patogenezinin daha iyi anlaşılması ile hedefe yönelik tedaviler (HYT) ve immünoterapiler geliştirildi. Bu tedavi-ler daha etkili ve tolere edilebilirliği daha yüksek olan ajanlardır. Biz çalışmamızda me-tastatik RHK tanısı ile tedavi alan hastaların klinik ve tümör özellikleri, uygulanan teda-viler, yan etkileri ve sağkalım sonuçlarını değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda, Eylül 2012 ile Aralık 2019 tarihleri arasında Gazian-tep Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Tıbbi Onkoloji Bölümü'ne başvuran, metastatik RHK tanısı olan 97 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Sağkalım analizleri için Kaplan-Meier yöntemi ve birbirleri ile karşılaştırmalar için log-rank testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Renal cell cancer (RCC) constitutes 2-3% of all cancers. Distant metastasis is present in 25-30% of patients at the time of diagnosis. Metastatic RCC is multi-drug resistant cancers. Before twenty years, immunomodulatory drugs (such as interferon-alpha and IL-2) were the first line treatment as standard. But treatment response rates with these agents were 15-30%, and they had serious side effects. Today, targeted the-rapies and immunotherapies have been developed with a better understanding of the pathogenesis of RCC. These treatments are agents that are more effective and more tole-rable. In our study, we aimed to evaluate the clinical and tumor characteristics, treat-ments, side effects and survival results of patients treated with the diagnosis of metasta-tic RCC. Materials and Methods: In our study, 97 patients who were diagnosed with metastatic RCC who applied to Gaziantep University Medical Faculty Hospital Medical Oncology Department between September 2012 and December 2019 were evaluated retrospecti-vely. Kaplan-Meier method was used for survival analysis and log-rank test was used for comparisons.