Türk bankacılık sisteminde karlılığı etkileyen faktörler
The factors affecting the contribution in the Turkish banking system
  1. Tez No: 517811
  2. Yazar: BÜŞRA KIRKİÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİCABİ ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Finans Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bankalar kâr etme amacı doğrultusunda faaliyetlerine devam eden kuruluşlardır. Bankaların finansal açıdan sağlıklı bir yapıya sahip olması için istikrarlı bir şekilde kâr elde edebilmesi gereklidir. Çalışmanın amacı, Türk bankacılık sisteminde yer alan bankaların karlılığına etki eden değişkenlerin ne düzeyde etkili olduğunu araştırılmasıdır. Çalışma, betimsel tarama yöntemi ile hazırlanmıştır. Araştırmanın betimsel anlatımlarını desteklemek için 2006-2016 dönemine ait bankacılık verilerine dayanılarak istatiksel analiz yapılmıştır. Çalışmada sabit etkili panel veri modeli kullanılmıştır. Yapılan analiz sonucunda, faiz dışı gelirlerin toplam aktiflere oranı, faiz gelirlerinin toplam aktiflere oranı ve ekonomik büyüme karlılığı pozitif etkilerken, faiz giderlerinin toplam aktiflere oranı, diğer faaliyet giderlerinin toplam aktiflere oranı ve sermaye yeterlilik oranı değişkenlerinin karlılığı negatif yönde etkilediği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Banks are organizations that aim to profit and continue their activities for this purpose. In order for banks to have a healthy structure, it is necessary to be able to make a steady profit. The aim of the study is to determine to what extent the variables affecting the profitability of the banks in the Turkish banking system are effective. The study was prepared by descriptive scanning method. Statistical analysis was conducted based on the banking data for the period 2006-2016 to support the descriptive narrative of the study. A fixed effect panel data model was used in the study. As a result of the analysis, the profitability of banks, interest income, non-interest income and economic growth affect positively,capital adequacy rate, other operating expenses and interest expense affect negatively.