F.C.S. Schiller'in gerçeklik ve doğruluk anlayışı: Pragmatik hümanizm
F.C.S. Schiller's conception of reality and truth: pragmatic humanism
- Tez No: 517817
- Danışmanlar: PROF. DR. CELAL TÜRER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 295
Özet
Bu çalışma, on dokuzuncu ve yirminci yüzyılda yaşamış F.C.S. Schiller'in hayatını, eserlerini ve ilk dönem pragmatistler ile ilişkisini genel hatlarıyla ele alarak Schiller'in pragmatik hümanist felsefesini irdelemeyi hedefler. Pragmatik hümanizmin epistemolojik, metafizik ve ahlaki temellerini inceleyen bu çalışma, söz konusu felsefenin Batı düşünce geleneğinin felsefi temelleri ile ayrımı hakkında da önemli tespitler ortayı hedeflemektedir. Schiller'in uygunluk ve tutarlılık teorilerinden ayrılarak pragmatist doğruluk anlayışına odaklanan bu çalışma, pragmatik hümanizmin özgün bir yönü olarak okunabilir. Pragmatik hümanizmin hem felsefi temelleri konusunda hem de gerçeklik ve doğruluk hususunda postmodern düşünceyi etkilemesi de ele alınan diğer bir önemli konudur.
Özet (Çeviri)
In this work, F.C.S. Schiller's life, works, and relation with early period pragmatists are discussed.Later, the humanistic foundations of Schiller's philosophy are emphasized.This study, which also deals with the epistemological, metaphysical and moral foundations of pragmatic humanism, also reveals important determinations about the difference of philosophy from philosophical basic of Western thought tradition.Schiller's pragmatic humanism should be read as an original philosophy that separates from the theories of coherence and correspondence about truth and reality, and gives a different perspective to pragmatist theory of truth. Finally, pragmatic humanism is another important issue thatis addressed both in terms of philosophical foundations and in influencing postmodern thought about truth and reality.