Konya'da kısa dönemli güneş enerjisi üretim tahmini
Short-term solar energy production estimation in Konya
  1. Tez No: 517818
  2. Yazar: CANKAT YAVUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET REHA BOTSALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmanın amacı; güneş enerjisi üretim tahmini yapmak zorunda olan şirketlerin bilimsel yöntemler kullanarak daha doğru tahminler yapması ve bu tahminler sonucu şirketlerin ve Türkiye' nin zararının minimuma indirilmesidir. Yapılan gözlemler sonucunda şirketlerde güneş enerjisi üretim tahmini yapmak için bilimsel yöntemlerin yaygın olarak kullanılmadığı tespit edilmiştir. Bu konuya dikkat çekmek ve tahminlerin daha ciddi yapılmasını sağlamak için bu konu tercih edilmiş olup yapay sinir ağları kullanılarak hava durumu şartlarına göre güneş enerji santrallerinin enerji üretimlerinin yüksek hassasiyette tahmin edilebileceği gösterilmiştir. Bu çalışmanın sonuçlarının uygulaması yapılacak olan şirkete katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to ensure the companies forecasting solar power generation to have more accurate forecasts and to minimize the cost due to forecast errors. As a result of the observations, it has been determined that scientific methods are not widely used to estimate solar energy production in companies. We choose this topic to draw attention to this issue and to ensure that the forecasts are done more serious. It is shown that by using artificial neural networks, it is possible to have highly accurate forecast for the power production of solar power generation companies. We expect the results of this study to have positive contribution on the company that applies our methods.