Uluslararası tahkim ve uluslararası tahkimde üçüncü kişi finansmanı
International arbitration and third-party funding in international arbitration
- Tez No: 517819
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Uluslararası tahkim, günümüzde uluslararası uyuşmazlık çözümünde en popüler çözüm yollarının başında gelmektedir. Artık, neredeyse bütün uluslararası sözleşmelerin vazgeçilmez bir maddesi haline gelen“Tahkim şartı”ileride doğması muhtemel bir uyuşmazlıkta tarafların haklarını devlet mahkemelerinde değil, özel ve devletlerden bağımsız bir kurum olan,ve tarafların hakimiyetinin devlet yargısından çok daha fazla olduğu, tahkim yoluyla çözümleneceği anlamına gelmektedir. Uluslararası tahkim bu derece popüler hale gelip yaygınlaşırken, tahkim yargılamasına dair belirsizlikler ve problemler de güncellenmekte, eski bazı sorunlar ortadan kalkarken, yeni kurumlar da belirmektedir. Uluslararası terminolojide Third-party Funding olarak adlandırılan, dilimize Üçüncü Kişi Fonlaması olarak çevirebileceğimiz yeni bir kurum, tahkim konferanslarında son zamanların en hararetle tartışılan popüler bir konusu haline gelmiştir. Temel olarak, taraflardan en az birinin tahkim yoluna başvuracak maddi imkandan mahrum olması durumunda, tahkim masraflarının tarafın bulacağı bir fon aracılığıyla karşılandığı kuruma verilen bu isim adalete erişimi kolaylaştırırken, hukuki bir çok problemi de beraberinde getirmiştir. Bu tez, üç bölüme ayrılmaktadır. Tezin ilk bölümünde uluslararası tahkimin bir uyuşmazlık çözüm yöntemi olarak temel ilkelerinin ve kaynaklarının neler olduğu anlatılacak, tahkimin gelişiminin daha iyi anlaşılması için kısa bir tarihçesinden ve gelişiminden bahsedilecektir. İkinci bölüm üçüncü kişi fonlamasında dünyadaki gelişmeleri incelemekte, İngiltere ve diğer önemli tahkim merkezlerinde bu konu hakkında verilen önemli yargı kararlarını değerlendirerek, üçüncü kişi fonlamasında ülkelerin ve mahkemelerin hangi safta yer aldığını açıklamaktadır. Üçüncü bölümde de piyasanın temel oyuncuları, en önemli fon şirketleri ve onların konumu incelenecektir. Merkezleri genelde Londra'da olan bu şirketler bünyelerindeki hukuki departmanlar aracılığıyla fon isteklerini incelemekte, tarafın davayı kazanma ve kaybetme olasılıklarına göre fonlamayı kabul veya reddetmektedirler. Bu bölümde fonlama süreci hakkında okuyucunun kafasında, fon teklifinin gelmesinden fonlama kabul veya red edilinceye kadar ne gibi süreçler olduğu hakkında fikir oluşturulması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
International arbitration is the most popular dispute settlement mechanism for international disputes. Nearly all international contracts include“Arbitration Clause”as an essential part of their contracts, which enables parties to arbitrate before private and non-governmental arbitrators without going to national courts. This means parties can settle their disputes in a way where they have much more control than they have in national courts. While international arbitration is getting more popular and common, problems and some uncertainties regarding the arbitration process are also arising. Some of its problems diminish however new problems and institutions also emerge.“Third-party funding”–can be translated to Turkish as“Üçüncü Kişi Fonlaması”- is one of these new institutions, which is the most famous topic and recently causing heated debates. Basically, when the parties have insufficient balance to be able to arbitrate, arbitration costs are met by a third party funder. This means third-party funding and it enables parties to access to justice while causes so many legal problems. This thesis consists of three chapters. The first chapter covers international arbitration as a dispute settlement mechanism and mentions its general principles and the sources of international arbitration. To make the topic and evolution of arbitration clearer there will be a short summary of the history of international arbitration as well. In the second chapter, recent developments of third-party funding in the world are observed. The court and arbitral awards in the UK and other major arbitration centres are assessed to present the positions of countries and their courts regarding third-party funding in international arbitration. In the third and last chapter, the major players in the market, most important third-party funders and their positions will be mentioned. These funders, whose headquarters are generally in London, assess funding requests via their legal departments and accept or decline those requests based on the possibility of winning or losing the case of the party who they might fund.