Osmanlı kaynaklarına göre Osmanlı-Bulgar ilişkileri (1885-1909)
- Tez No: 51782
- Danışmanlar: PROF.DR. YAVUZ ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Aydın, Mithat,“Osmanlı Kaynaklarına Göre Osmanlı-Bulgar İlişkileri”, Yüksek Lisans Tezi, (Danışman : Prof. Dr. Yavuz ERCAN), II, 134. ÖZET Bulgarların 1885'de Şarki Rumeli Vilayeti'nin işgalinden 1908 yılında resmen bağımsızlıklarını ilanına kadar Türk-Bulgar ilişkilerinin değerlendirilmesi ve Avrupa devletlerinin bu dönemde bölgeye yönelik siyasetleriyle irtibatlandırılması çerçevesinde, XIX. yüzyılın son çeyreğinden XX. yüzyıl başlarına kadar Avrupa devletlerinin tahriki ve Osmanlı Devleti'nin içinde bulunduğu güç şartlar gözönünde bulundurularak Osmanlı topraklan üzerinde oynanan oyunların yerel açıdan ele alınması böylece günümüz meselelerinin kökenine inilmesi amaçlanmıştır. Balkanlar, stratejik önemiyle daima hassasiyetini korumuştur. Balkan devletleri genellikle bölgeye hakim olabilecek durumda olmamışlardır. Bu nedenle Balkanlar, büyük devletlerin nüfuz sahası olmuştur. Aynı zamanda batılılar“Şark Meselesinin halli için bölgeyi atlama tahtası olarak görmüşlerdir. Bulgaristan da Balkan devletleri içerisinde konumu itibariyle önemli bir yere sahip olmuştur. Bu ise, son dönem Osmanlı Devleti'nin dış politikasının temel ilkelerini belirlemiştir. Bulgarlar bağımsızlıklarını ilan ettikten sonra Balkanlarda genişleme ve Adalar Denizi'ne ulaşma politikaları gütmüştür. Bu aşamada bölge devletleriyle çoğu zaman gergin ilişkiler tesis etmiştir. Bulgarların Osmanlı Devleti ile ilişkileri de bu yönde olmuştur. Bu ise çoğu zaman savaş fikrini gündeme getirmiştir. Bulgaristan her nekadar temel politikalarını Osmanlı Devleti aleyhine tesis etmişse de, Osmanlı Devleti'nden de kendisine her an bir tehlike gelebileceğinden endişe etmiştir. Yine Rusya'nın ”Slav Birliğini Gerçekleştirme* vs“Sıcak ve Açık Denizlere İnme”yolundaki gayretleri Bulgaristan'ı bölgedeki temel unsurlardan biri haline getirmiştir. Günümüzdeki yeni oluşumlar, bizleri devletlerarası ilişkilerin kökenine inmeye zorlamaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, by evaluating the relationship between Bulgaria and Turks from Bulgarian occupation of Şarki Rumeli Vilayeti (East Rumeli Province) in 1 885 to decleration of her independence in 1908, and by regording its relations with the European states policies through th region; and also regarding the provacation of European states and the bad situation of Ottoman Empire during this time, local evaluation of policies through the Ottoman Land and to seek the origins of today's problems had been aimed. Balkans always have been strategically very important. On the other hand, Balkan States, generally, haven't controlled the region. Thaf s why Balkan's have been under the control of big states. Beside this, the western powers have seen the region as a passage to solve the Şark Meselesi (Eastern Problem). Bulgaria has been important because of its strategic position. This has influenced the foreign policy of Ottoman Empire in her last period. After the decleration of independence Bulgaria has followed the policy to expand and to reach the Ageon Sea. Because of this policy, she has built bad relations with her neighbours. The relationship with Ottoman states has been improve also in this direction. Therefore, it has caused always the idea of war as alive. Bulgarian basic policies have been based on against the Ottoman State, on the other hand, she also has warned about the danger of Ottoman State. Especially, Russian policy to reach“the warm and open seas”and to realize“the pan-slavism”, put Bulgaria in to important position. Today, new improvements force us to investigate the origins of relation among the states.