Bulgar kaynaklarına göre Birinci Dünya Savaşında Bulgaristan ve Türk-Bulgar ilişkileri
Bulgaria and Turkish-Bulgarian relations in the World War I according to the Bulgarian resources
- Tez No: 483267
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA EKİNCİKLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 373
Özet
0Bulgar Kaynaklarına Göre Birinci Dünya Savaşı'nda Bulgaristan ve Türk-Bulgar İlişkileri (1914-1918) başlıklı bu çalışma, dünya tarihi açısından önemli bir dönüm noktası olan Birinci Dünya Savaşı sürecinde Bulgaristan'ın durumunu ve Osmanlı Devleti ile Bulgaristan arasındaki ilişkiyi ele almaktadır. Bu tez, dünya savaşına, harp başladıktan bir müddet sonra katılan Bulgaristan'ın savaşa katılım sürecinin; savaşa katıldıktan sonra cephelerdeki durumunun; savaş boyunca ülkenin içinde bulunduğu siyasi, ekonomik ve toplumsal durumunun detaylı bir şekilde ele alınması sonucu ortaya çıkmıştır. İncelemeler özellikle Bulgar belgeleri ışığında yapılmıştır. Belgelerin yanında savaşın gerçekleştiği döneme şahitlik etmiş yazarların ve günümüz Bulgar yazarlarının neşrettiği eserlere de yer verilmiştir. Bulgaristan'ın savaşa giriş süreci oldukça zorlu olmuştur. Bulgaristan, savaşa girdikten sonra ise, onun savaşa giriş sürecine önemli bir etkisi bulunan, müttefik Osmanlı Devleti ile Balkan cephelerinde İtilaf Kuvvetlerine karşı birlikte askeri operasyonlar yürütmüştür. Osmanlı Devleti'nin Bulgaristan için attığı adımların yanında onun savaşa katılım sürecinde Almanya ve Avusturya-Macaristan ona yoğun bir diplomatik baskısı uygulamıştır. Alman politikalarına karşı İtilaf Bloğu ise Bulgaristan'a karşı aynı baskı politikasını uygulamıştır. 4 yıllık bir süreye yayılan Birinci Dünya Savaşı'nın resmi olarak ilk kıvılcımının Bulgar topraklarına düştüğü 1915'in Eylül ayına kadar geçen bir yıllık diplomatik süreç, bu süreçten Bulgaristan için harbin son bulacağı Eylül 1918 tarihine kadar geçen 3 yıllık zorlu dönem ve bu dönem içerisinde Osmanlı Devleti ile Bulgaristan arasındaki münasebetler tezin muhtevasını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
0This study, entitled Bulgarian and Turkish-Bulgarian Relations (1914-1918) in the First World War according to Bulgarian sources, discusses the situation of Bulgaria during the First World War and the relationship between the Ottoman State and Bulgaria. This thesis has emerged in the result of detailed research of the period of participation in war of Bulgaria participated in war after a while begining of the war. Also, Bulgaria's situation in fronts and during the war, in the country politic, economic and social situations has included to this research. Investigations especially has been done in light of Bulgarian documents. In addition to documents, has been used works published by Bulgarian writers lived in period of war and contemprary Bulgarian writers.The period of entering the war of Bulgaria has been quite difficult. İn this period, Germany and Austuria-Hungary has applied intensive diplomatic pressure to Bulgaria. Also, Ottoman State has put supported behind to intesnive diplomatic pressure of Germany and Austuria-Hungary. The Allies against German politics, has applied the same diplomatic pressure to Bulgaria. Bulgaria, after the entered war, has carried out military operations together with the Ottoman State against to the Allies in the Balkan fronts. As a result, the thesis describes the diplomatic process between August 1914-September 1915, the difficult period between September 1915-September 1918 and the relations between Ottoman State and Bulgaria in this period.