Representations of Arab-American identities in the works of Diana Abu Jaber
Diana Abu Jaber'in eserlerinde Arap-Amerikalı kimliğinin temsilleri
  1. Tez No: 517834
  2. Yazar: ŞEYMA YEŞİLÇAVDAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESRİN YAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tez, anavatan ve göç edilmiş topraklar arasındaki zihinsel ve/veya fiziksel yolculuk yapan Amerikan ana akımındaki Arap kökenli Amerikalı kahramanların, Mikhail Bakhtin'in heteroglot, Deleuze & Guattari'nin rizomatik ve Edward Said'in oryantalist bilincini yerdeğişim/yanlış yerleşme söylemi üzerinden işleyerek Diana Abu Jaber'in seçilmiş üç romanındaki ulus ötesi kimlikleri / kimlik oluşumlarını açıklamayı amaçlamıştır. İlk bölüm, Arap Amerikan edebiyatının gelişimini ve yeni çıkan edebi türleri antolojiler ve seçilmiş yayınlar yoluyla ele alarak Arap Amerikan edebi alanındaki kimlik oluşumunu detaylandırmaktadır. İkinci olarak, okuyucunun çağımızın ve romanların Arap Amerikan karakterlerini daha iyi anlamalarını sağlamak için ulusötesicilik, diaspora, Bakhtin'in heteglot bilinci, Deleuze ve Guattari'nin köksap teorisi ve Edward Said'in oryantalizm teorisini açıklamak, ulus ötesi olgu ve oluşumların altyapısını, ikili aidiyetin bilincini, bu bilincin Arapların, Amerikalıların ve Arap Amerikalıların anlayışına ve söylemine yansıması incelenmektedir. Üçüncü bölümde ise, Diana Abu-Jaber'in Arabian Jazz, Crescent (Ay Doğarken) ve The Language of Baklava isimli kitaplarındaki kahramanların kimlik bunalımlarını incelemek için bu teorilerin temsillerine başvurulmuştur. Bu çalışma, karakterler arasındaki diyalojik ilişkileri, varoluşlarının köksap yapılarını ve her bir melez karakterin heteroglot bilincine varma süreci nihayetinde Arap Amerikan kimlikleri ile barıştıkları sonucuna varmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis has aimed to illustrate the transnational identity beings/becomings of Arab American protagonists in the American mainstream culture, whose mental and/or physical journeys to the homeland and host land in terms of Bakhtin's heteroglot, Deleuze & Guattari's rhizomatic and Edward Said's Orientalist consciousness revealing the discourse of misplacement/displacement in three selected novels of Diana Abu-Jaber. The first chapter elaborates on the Arab American literary scene identity formation by addressing the development of Arab American literature and emergent literary genres through anthologies and selected publishing. Secondly, defining the theories of transnationalism, diaspora, Bakhtin's heteroglot consciousness, Deleuze and Guattari's theory of rhizome and Edward Said's Orientalism was aimed to examine the infrastructure of the transnational being and becoming and the consciousness of dual belonging, its reflection in the discourse and sensibility of the Arab, American and Arab-American to provide the reader with a better understanding of the Arab American characters of the novels and of our era. Thirdly, these theories are applied to scrutinize the identity crisis of the protagonists in Diana Abu-Jaber's books of Arabian Jazz, Crescent and The Language of Baklava. This study argues that the protagonists in the three novels eventually learn how to negotiate their two selves, one American and the other Arab, through dialogic relationships, heteroglot consciousness of their hybridity and awareness of their rhizomatic existences.