Çankırı basınında edebî muhteva (1921-1938)
Literary content in Çankırı press (1921-1938)
- Tez No: 517842
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP ASLAN COBUTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 580
Özet
Çankırı Basınında Edebî Muhteva (1921-1938) adlı çalışmadaki amaç; Çankırı basın tarihinin ilk dönemi olan 1921-1938 yılları arasında Çankırı'da çıkmış ve ulaşılabilinen bütün gazete ve mecmua içinde yer alan edebî malzemeyi tespit ve tasnif ederek bir incelemeye tabi tutmaktır. Çankırı Basınında Edebî Muhteva (1921-1938) adlı çalışmada kullanılan temel materyal mecmua ve gazetelerdir. Çalışmada uygulanan yöntem(ler) ise şunlardır; 1921-1938 yılları arasında Çankırı'da yayınlanan gazeteler araştırılıp tespit edilmiş, bu gazeteler içinde eski harfli edebî türler (sadece Çankırı Gazetesi'nin bir metin örneği) Latin harflerine aktarılmış, tespit edilen gazetelerin edebî muhtevaları incelenip tasnif edilmiş, tasnif edilen edebî muhteva incelenmiş ve terkip edilerek toplu bir inceleme çalışması ortaya çıkarılmıştır. Çalışma, yerel bir basın çalışması olmakla birlikte bölgesel ve ulusal alanda Çankırı tarihine kaynak oluşturacaktır. Hem Çankırı'da oluşturulan edebiyata, bilime ve sanata hem de Çankırı tarihine ışık tutacak olan çalışma, sadece edebiyata değil, basın yayın tarihine ve kültürel mirasa önemli katkılar sağlayacak ve araştırmacılara yeni konu ve imkânlar sunacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study called“Literary Content in Çankırı Press (1921-1938)”is to identify and classify the literary material in all the newspapers and magazines that can be found between the years of 1921 and 1938, the first period of the press history, and subject them to a general examination. The basic material which is used in Literary Content in Çankırı Press is newspapers and magazines. The methods which is used in the study are: newspapers published in Çankırı between 1921 and 1938 was identified and analyzed. Then, literary genres with old letter in this newspaper translated into Latin letters, the contents of newspaper (only the sample text of Çankırı newspaper) which was identified also observed and classified. At the same time, these classified content was observed in general way. By being combined, it was composed of collective survey study. İn addition to being a local press work, it will be source the history of Çankırı in terms of regional and national. This study contribute crucial additions not only literature both literature, science, art created in Çankırı and will guide the history of Çankırı. At the same time it will present new subject and potientiality to researchers.