Multi-stage stochastic programming for demand response optimization
Talep tepkisi optimizasyonu için çok aşamalı rassal programlama
- Tez No: 517844
- Danışmanlar: PROF. DR. HANDE YAMAN PATERNOTTE, YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM ÇAVUŞ İYİGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Enerji tüketimindeki artış doğal kaynaklar ve çevre üzerinde baskıya neden olup enerji fiyatlarında artışla sonuçlanmaktadır. Bu durum kullanıcıları elektrik tüketimlerini talep tepkisi mekanizmasını kullanarak programlamaya motive etmektedir. Bu çalışmada farklı türlerdeki elektronik aletleri hava koşullarındaki ve yenilenebilir enerji miktarındaki belirsizlikler göz önünde bulundurularak programlayan çok aşamalı rassal bir model önerilmiştir. Yenilenebilir enerjinin daha fazla kullanılabilmesi için batarya bulunduran elektronik aletler de sisteme dahil edilmiştir. Önerilen model kullanıcıların elektrik harcamalarını ve programlamadan kaynaklanabilecek memnuniyetsizliklerini en aza indirmeyi amaçlamaktadır. Büyük ölçekli problemlerin çözülebilmesi için senaryo grup bazlı ayrışım metodu kullanılarak alt ve üst sınırlar hesaplanmıştır. Yapılan testler sonucunda kullanılan metodun kısa sürelerde en iyi çözüme yakın çözümler verdiği gösterilmiştir. Farklı fi yat duyarlılığına sahip kullanıcılar göz önüne alınarak optimizasyonun ve yenilenebilir enerjinin batarya ile beraber sisteme dahil edilmesinin her tipte kullanıcı için azami talepte azalma, elektrik harcamalarında tasarruf ve kullanıcının isteklerine daha uygun bir program oluşturulmasıyla sonuçlandığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The increase in the energy consumption puts pressure on natural resources and environment and results in a rise in the price of energy. This motivates residents to schedule their energy consumption through demand response mechanism. We propose a multi-stage stochastic programming model to schedule different kinds of electrical appliances under uncertain weather conditions and availability of renewable energy. We incorporate appliances with internal batteries to better utilize the renewable energy sources. Our aim is to minimize the electricity cost and the residents' dissatisfaction. We use a scenario groupwise decomposition approach to compute lower and upper bounds for instances with a large number of scenarios. The results of our computational experiments show that the approach is very effective in fi nding high quality solutions in small computation times. We provide insights about how optimization and renewable energy combined with batteries for storage result in peak demand reduction, savings in electricity cost and more pleasant schedules for residents with different levels of price sensitivity.