Integration of fuzzy optimization and stochastic programming in multi-commodity network flow problems
Bulanık eniyileme ve rassal programlamanın birden fazla ürünlü ağ akış problemlerinde birleştirilmesi
- Tez No: 112172
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY BARBAROSOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZET BULANIK ENİYİLEME VE RASSAL PROGRAMLAMANIN BİRDEN FAZLA ÜRÜNLÜ AĞ AKIŞ PROBLEMLERİNDE BİRLEŞTİRİLMESİ Bu çalışma, afet kurtarma operasyonunun ilk müdahale aşaması boyunca, önemli ürünlerin ve acil durum personelinin taşınması problemini, bulanık doğrusal eniyileme ve rassal programlamayı birleştirme yolu ile inceler. Bu taşıma sistemi, rassal, birden fazla ürün ve birden fazla taşıma şeklini kapsayan ağ akış problemi olarak ele alınır ve ilk olarak taleplerin farklı tedarik düğümlerinden ve bulanık bir ağ üzerinden karşılanmasına olanak veren bir bulanık model geliştirilir. Afet durumlarında model parametreleri ile ilgili elde edilebilir bilgiler genellikle kesin olmadığından, bu belirsizliği ele almak ve karar verenin tercihlerine göre farklı seneryolar üretmek için bulanık doğrusal programlama kullanılır. Daha sonra herbiri belirsiz olan parametrelerin ortak gerçekleşmesi olarak tanımlanan bu senaryolar rassal programlama çerçevesinde incelenir. Birden fazla ürünlü ağ akış problemi, Lagrange çarpanlarının kullanıldığı bir çözüm yöntemi ile kapasite kısıtı olmayan tek ürünlü ağ akış alt problemlerine ayrıştırılır. Herbir alt problem için kesin optimal sonuç veren bir algoritma geliştirilmiş ve bu problemlerin çözümleri arasında tutarlılık ve fizibilite elde etmek için sıralı bir yapı tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INTEGRATION OF FUZZY OPTIMIZATION AND STOCHASTIC PROGRAMMING IN MULTI-COMMODITY NETWORK FLOW PROBLEMS This study analyzes the problem of transporting vital commodities and emergency personnel during the response stage of a disaster relief operation by integrating fuzzy linear optimization and stochastic programming. This transportation system is treated as a probabilistic, multi-commodity, multi-modal network flow problem and first a fuzzy model that allows the satisfaction of demand requirements through different supply nodes over a fuzzy network is developed. Since the available information in case of disasters is generally vague and imprecise about the values of model parameters, fuzzy linear optimization is employed to deal with this uncertainty and to generate different scenarios depending upon the preferences of the decision maker. Then these scenarios are handled within the framework of stochastic programming by defining a scenario as a joint realization of the uncertain parameters. Multi-commodity network flow problem is decomposed into uncapacitated single- commodity network flow problems by using Lagrangian relaxation. An exact algorithm is developed for each subproblem, and a sequential structure is designed to maintain consistency and feasibility between the solutions of these subproblems.