Gluing G_2-manifolds
G_2-manifoldların yapıştırılması
  1. Tez No: 517896
  2. Yazar: MERTCAN SÜKÜT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TURGUT ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu tezde G2-manifoldlarının yapı¸stırılması ile ilgili bazı sonuçlar sunuldu. İçeriğinde silindire eksponansiyel asimptotik olan iki G2-manifoldunun sınırları üzerinden yapıştırılması sonucunda bir tıkız G2-manifoldu elde edilen, Kovalev yapıştırma metodu üzerinde duruldu. Nordström tarafından ispatlanan ve yapıştırma datasının moduli uzayı ile yapıştırılan manifold üzerindeki burulmasız G2 yapılarının moduli uzayı arasında bir lokal diffeomorfizm bulmak için kullanılan bir Hodge teorisi sonucu ele alındı.
Özet (Çeviri)
In this thesis we give a presentation of some gluing results of G2-manifolds. We concentrate on the gluing method of Kovalev, in which one glues two exponentially asymptotically cylindrical G2-manifolds along their boundaries to obtain a compact G2-manifold. In particular, we present a Hodge theory result of Nordström which he used to give a local diffeomorphism between a certain moduli space of gluing data and the moduli space of torsion-free G2-structures on the glued manifold.