Starwood kontrplak fabrikasında üretim tekniği ve ürünlerin teknolojik özellikleri
The production technology in Starwood Playwood FActory and the technical properties of the products
- Tez No: 66213
- Danışmanlar: PROF. DR. YENER GÖKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odun Mekaniği ve Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
V- ÖZET STARWOOD KONTRPLAK FABRİKASINDA ÜRETİM TEKNİĞİ VE ÜRÜNLERİN TEKNOLOJİK ÖZELLİKLERİ“Starwood Kontrplak Fabrikasında Üretim Tekniği ve Ürünlerin Teknolojik Özellikleri”adını taşıyan bu araştırmanın amacı, kontrplak konusunda yapılan araştırmaların tamamlanma - 3 sidir e Bu amaçla kapasitesi 30 0 000 m /yıl olan Starwood Kontrplak Fabrikası 'nda üretim tekniği incelenmiştir,, Ayrıca elde edilen ürünlerin teknolojik özellikleri tespit edilmiştir,, Starwood Kontrplak Fabrikası'nda Güney Afrika'dan getirilen eksotik türler kullanılmaktadır,, En çok Oküme kullanıl - maktadır. Okümeler belirli şartlarda buharlanır ve standart ölçülerde kesilerek, soyma makinalarına gönderilir. 2 adet soyma makinası vardır. Bunlar RPR Soyma Makinası ve Cremona Soyma Makinasıdır. RFR soyma makinası bobin sarma sistemine sahiptir e Cremona soyma makinasında ise kaplamalar yaş hâlde' otomatik olarak ebatlanmaktadır. Bobine sarılan kaplamalar sonsuz bantlı kurutucularda kurutulur,, Kurutmanın çıkışında kaplamalar istenilen genişlikte kesilmektedir. Parça kaplamalar ve Cremona soyma makinasından çıkan kaplamalar ise rulolu kurutucularda kurutulmaktadır s Bütün boy kaplamalar direkt olarak tutkallama makinasma verilerek kullanılmaktadır e Parça İcaplamalar ise Fischer ekleme makinasında ve Kuper dikiş makinasında tara boya getiril - dikten. sonra kullanılmaktadır « Kaplamalar programa göre taslak hazırlanır. İstenilen standart kalınlıklarda üretim yapılır. Yapıştırıcı olarak Üre Formaldehit, Melamin Formaldehit ve Fenol Formaldehit tutkalları kullanılmaktadır» Ekleme kısmında PVA (Polivinil Asetat) kullanılmaktadır. Dolgu ve kat - ki maddeleri olarak Bonganit un, tebeşir tozu, Mimazo ve nişasta kullanılmaktadır. Kontrplaklar üç çeşit olarak üretilmektedir Genel amaç- -94-lı kontrplaklar ( Starpanel ), kalıplık beton kontrplağı (Star - beto) ve: deniz kontrplağı (Starmarin)0 Genel amaçlı kontrp - laklar i/ll ve Il/lII kalitesinde üretilir» K67 TS 46 'ya gö re sınıflandırılır o Beton kontrplağı ise TS 4949' a göre sınıflandırılır ve i/l kalitesinde üretilir. Deniz kontrplağı BS 1088 (1966) İngiliz standartlarına uygun olarak, l/l kalitesinde üretilmektedir,» Denemelerde kullanılan genel amaçlı kontrplaklar, 4 mm ve 18 mm 220 x 170 cm ebatlarında 3' er adet, kal iplik beton kontrplaklardan 18 mm 220 x 170 cm ebadında 3 adet ve deniz kontrplaklarından ise 18 mm 220 x 170 cm ebadında 3 adet kontrplak tan elde edilen numunelerle test edilmiştir» Denemelerde elde edilen sonuçlar aşağıda açıklanmıştır e Rutubet miktarı (%)) Kalınlık kontrolü (rom) Hava kurusu özgül ağırlık ( gr/crn ) Yapışma dayanımı bıçak testi Çfek-Make dirençli (kp/cm ) Genel amaçlı kontrplak 4 mrn x 6,75 3,95 0,642 9 (çok iyi ) 14,25 18 mm x 6,59 17,90 0,525 9 (Çok iyi) 25,24 Beton kontrplağı 18 mm x 7,72 18,10 0,530 9 (Çok 27,30 Deniskontrpl, 18 mm x 7,53 17,90 0,529 9(Ç©k iyi,). 26,30 Levhaların uzun kenarına paralel eğilme direnci (kp/cm2) 545,4 545 Levhaların usun kenarına dik eğilme direnci (kjy'cnı"') 480,3 529,3 476, 2 Böylece Starwood Kontrplak Fabrikası'nda üretilen ürünler de standartlara uygun: sonuçlar ©İde edilmiştir « ?95-
Özet (Çeviri)
V- SUMMARY PRODUCTION.TECHNIQUE.. AND: TECHNOLOGICAL SPECIFICATIONS' OF PRODUCTS PRODUCED“BY STARWOOD PLYWOOD1 FACTORY The aim of this research named ”Production Technique and Technological Specifications of Products Produced by Starwood Plywood Factory“ is to complete the researches made regarding Plywood, Based on this Plywood factory of Starwood with a capacity of 30 «,000 cbm/year was stutied0 Also the technologi cal properties of the products were identified. In Starwood Plywood Factory exotic types of logs are used which are imported from South Africa, The main specie which is used is Okoume, These Okoume logs are steamed at specific conditions and cut into standart dimensions which then they are sent to Peeling machines* There are two existing peeling machines one is RPR make and the other Aü'gelo Cremona make. The RFR make peeling machine has the roll winding system while in Angelo Cremona machine the veneers are sized automatically in wet situation. The veneers which are winded onto the rolls are dried in endless belt driers. The veneers are cut into the required width at the exit of the driers. Veneer strips and veners coming out from Cremona machine are dried in..”' ' ? roller band dryer. The whole length veneers are used given directly to the gluing machine. The veneer strips are jomed in Fischer ?? ' ' splicing and Kuper spciling machines to get full length veneer sheets. The veneers are prepared in sketches according to the programme and produced in the required standart thicknesses. The types of glues used are Urea Formaldehyde, Melamine Formaldehyde and Phenol Formaldehyde, For joining Polyninyl Acetate is used and as additives Bongonite, flour, chalk dust, mimazo and starchare used. -96-Plywood is produced in three different types which are f generale use plywood (Starpanel), Concrete mould plywood (Starbeto) and Marine plywood (Starmarin)“ The general use';i plywoods are produced in I/II and Il/lII quality and classed according to K 67 TS 46 « Contrete plywood is classed....--.-?. according to TS 4949 and produced I/I quality o Marine ”“ ”?*..."?. plywood is produced according to English BS 1088 (1966) s tan- darts in l/l quality., 3 pieces.of 4 mm and 18 ram 220 x 170 dimension general plywood, 3 pieces 18 mm 220 x 170 concrete plywood and 3 pieces 18 mm 220 x 170 marine plywood boards are taken and tested0 The results of the tests are shown below. General Plywood Moisture content (%) Thicknes control (mm) air-dry density ( gr/cm) Setting strength knife test Shearing strength(kp/cm) Bending strength, parallel to long edge 2 of board (kp/crn ), 4 mm 6; 75 3, 95 0,642 14,25 18mm 6,59 17,90 0,525 9 2?, 24 Contrete Plywood 18 mm 7,72 18,10 0,530 27,30 545,4 Marine Plywood 18 mm 7,53 17,90 0,529 9 26,30 Zj £* z* * »J B endin g s ts?engih, perpendicular to long 2 edge of board (kp/cm ) 480,3 476,2 So this way the products produced by Starwood Plywood Factory are tested and approved that the products are in - ; accordance with the standarts..97-.