Determination of sulfonamides in honey using reversed phase high performance liquid chromatography (RP-HPLC)) from Bingöl province
Bingöl iline ait ballarda ters faz-yüksek performanslı sıvı kromatografisi (RP-HPLC) yöntemi ile sülfonamidlerin tayini
- Tez No: 517902
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇİFTCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bal, gıda ve ilaç olarak tüketilen en yaygın kullanılan doğal ürünlerdendir. Arıcılıkta, arıların bazı bakteriyel hastalık ve enfeksiyonlardan korunması için arıcılar tarafından birçok antibakteriyel grup kullanılabilir. Sülfonamidler uzun yıllardan beri kullanılan en etkili antibakteriyel ilaçlardan biridir. Gıda endüstrisinde ve veterinerlikte tedavi ve koruyucu amaçlı antimikrobiyal ajan olarak yaygın olarak kullanılırlar. Sülfonamidlerin kalıntıları balda farklı seviyelerde görülebilmektedir. Baldaki yüksek konsantrasyonda sülfonamidlerin varlığı insan vücudu için potansiyel bir risk oluşturabilir. Hızlı bir metod olarak, Ultraviyole Spektroskopik Algılamalı Ters Fazlı Yüksek Performanslı Sıvı Kromotografisi (RP-HPLC-UV) kullanılmıştır. Optimizasyon ve validasyondan sonra, Bingöl iline ait farklı ballarda 9 Sülfonamid'in (Sulfathiazole, Sulfadiazine, Sulfamethazine, Sulfamerazine, Sulfadoxine, Sulfisoxazole, Sulfapyridine, α-Toluenesulfonamide, p-Nitrobenzenesulfonamide) tespit analizleri gerçekleştirilmiştir. Metot trifloroasetik asit kullanılarak asit hidroliziyle başlayan örnek hazırlamadan oluşmuştur. Kromatografik ayrışmanın etkileri, örneğin, akış hızı, mobil faz organik modifiye edici, tampon pH tampon içeriği ve optimum analitik koşullar, kapsamlı bir şekilde çalışılmıştır. Sülfonamidlerin tespiti, izokratik mod, paslanmaz çelik kolon (150 mm, 4,6 mm I.D.) ve ultraviyole spektrometresi kullanılarak 220 nm dalga boyunda, 0,5 mL / dak. akış hızında yapılmıştır. Sülfonamidlerin Tespit limiti (LOD) 0,72 μg/kg olarak, kantifikasyon sınırı (LOQ) ise 2,37 μg/kg olarak alınmıştır. Bu metod, çeşitli ballarda Sülfonamidlerin tespitinde başarılı bir şekilde uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Honey is one of the most widely natural product consumed as food and medicine. Many antibacterial groups can be used by beekeepers in apiculture to protect bees from some bacterial diseases and infections. Sulfonamides are one of the most effective antibacterial medicine that has been used for many years. They commonly used as antimicrobial agents in food industry and veterinary for therapeutic and protective purposes. Their residue can appear in honey at different levels. The presence of SAs in honey at the high level of concentration could have a potential risk for human body. Reversed-phase high-performance liquid chromatography with ultraviolet spectroscopic detection (RP-HPLC-UV) was used as a quick method. After optimization and validation, determination of 9 Sulfonamides (Sulfathiazole, Sulfadiazine, Sulfamethazine, Sulfamerazine, Sulfadoxine, Sulfisoxazole, Sulfapyridine, α-Toluenesulfonamide, p-Nitrobenzenesulfonamide) were carried out in different samples of honey from Bingol province. The method consisted of sample preparation that started with acid hydrolysis using trifluoroacetic acid. The influences of the chromatographic separation such as flow rate, mobile phase organic modifier, buffer pH, buffer content and optimum analytical condition were extensively studied. The detection of Sulfonamides carried out by the chromatographic separation using isocratic mode, stainless steel column (150 mm, 4.6 mm I.D.) and ultraviolet spectrometry detection with analytical wavelength at 220 nm, flow rate 0.5 mL/min. The LOD of Sulfonamides was 0.72 μg/kg (LOD of the method) with the limit of quantification (LOQ) 2.37 μg/kg. The method was applied successfully for Sulfonamides determination in various honey samples.