Isıl işlem görmüş böhler K340 soğuk iş takım çeliğinin tornalanmasında işlenebilirlik özelliklerinin araştırılması
Investigation of the machinability properties at turning of heat treated bohler K340 cold work tool steel
- Tez No: 517937
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT KOYUNBAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada toz metalurjisi yöntemiyle üretilmiş BOHLER K340 soğuk iş takım çeliğinin işlenebilirliği tornalama operasyonları açısından araştırılmıştır. Tornalama deneyleri öncesinde deney numunesi 59 HRC değerinde sertleştirilmiştir. Deneylerde DNGA 150608 AB30 karma seramik kesici uçlar kullanılmıştır. Dört farklı kesme hızı (80-120-160-200 m/dak), ilerleme (0.05-0.1-0.15-0.2 mm/devir) ve üç farklı kesme derinliği (0.25-0.50-0.75 mm) kuru kesme şartlarında uygulanmıştır. İşlenebilirlik incelenmesinde kesme kuvvetleri, ortalama yüzey pürüzlülükleri (Ra) ve takım aşınması değerlendirme kriteri olarak ele alınmıştır. Elde edilen sonuçlarının analitik ve istatistiksel analizleri yapılmıştır. İstatistiksel analizde varyans analizinden (ANOVA) yararlanılmıştır. İlerleme değerlerindeki artış yüzey pürüzlülüğü (Ra) ve kesme kuvvetleri üzerinde en etkin parametre olmuştur. En düşük Ra değeri 0.14 µm olarak elde edilmiştir. Kesici uçlarda en fazla görülen aşınma tiplerinin krater aşınması ve plastik deformasyon olduğu görülmüştür. Kesici üzerinde az miktar abrasif, yoğun olarak da adhesif (yapışma) ve difüzyon aşınma mekanizmalarının etkileri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, machinablity of the BOHLER K340 cold work tool steel produced by powder metallurgy method was investigated in terms of turning operations. The test sample was hardened at 59 HRC prior to the turning experiments. DNGA 150608 AB30 composite ceramic cutting inserts were used in the experiments. Four different cutting speeds (80-120-160-200 m / min), feed (0.05-0.1-0.15-0.2 mm / rev) and three different cutting depths (0.25-0.50-0.75 mm) were applied under dry cutting conditions. In the investigation of machinability, cutting forces, average surface roughness (Ra) and tool wear were considered evaluation criteria. Analytical and statistical analyzes of the obtained results were made. Analysis of variance (ANOVA) was used in statistical analysis. The increase in the feed values is the most effective parameter on the surface roughness (Ra) and cutting forces. The lowest Ra value was obtained as 0.14 μm. It has been observed that the wear types most commonly seen at the cutting edges are crater wear and plastic deformation. The effects of minor abrasive, extensively adhesive and diffusion wear mechanisms on the cutter have been determined.