Ana ürün yerfıstığı tarımında bakteri (Rhizobium sp.) ve azotlu gübre uygulamalarının bazı tarımsal ve kalite özellikleri üzerine etkisi
The effect of bacteria (Rhizobium sp.) and nitrogen fertilizer applications on some agricultural and quality characteristics of peanut grown as a main crop
- Tez No: 517936
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL HALİS ARIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışma Ç.Ü. Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Araştırma Alan'ında 2015 ve 2016 yıllarında tesadüf blokları deneme desenine göre kurulmuştur. Bakteri ve farklı dozlardaki (0, 4, 8, 12, 16, 20 ve 24 kg da-1) azot gübresinin Halisbey yerfıstığı çeşidi üzerine etkileri incelenmiştir. Araştırma sonucunda; farklı dozlarda uygulanan azot gübresinden elde edilen dekara meyve verimleri, 470.2-600.9 kg da-1 arasında değişmektedir. En yüksek dekara verim 20N (600.9 kg da-1) ve 20N+B (600.1 kg da-1) uygulamalarından elde edilmiştir. En düşük dekara verim ise hiç uygulama yapılmayan Kontrol (470.2 kg da-1) uygulamasından alınmıştır. 16N ve 20N dozlarındaki azotlu gübre uygulamalarının; bitki başına meyve sayısı, bitki başına meyve ağırlığı, 100 meyve ağırlığı, 100 tohum ağırlığı, ikinci kalite meyve ağırlığı oranı, dekara verim, iç oranı, yağ verimi ve hasat olgunluğu üzerine etkili olduğu saptanmıştır. Ayrıca 24N+B uygulamasının da bitki boyu, ikinci kalite meyve sayısı oranı, protein oranı ve oleik asit oranı üzerine etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted at the research area of Field Crops Department in Çukurova University, Agricultural Faculty in 2015 and 2016. The experimental design was Randomized Completed Bloc. The objective of this study was to determinate the effect of nitrogen fertilizer and bacteria inoculation on some agronomic and quality characteristics of Halisbey peanut cultivar. In this study, seven (0, 40, 80, 120, 160, 200 and 240 kg ha-1) different nitrogen doses and Rhizobium bacteria were used. As a result of this study, the pod yield varied between 4702-6009 kg/ha. The highest pod yield were obtained from 200 kg ha-1 (6009 kg ha-1) nitrogen and 200 kg ha-1 nitrogen plus (+) bacteria (6001 kg ha-1) applied plots. The lowest pod yield (4702 kg ha-1) was obtained from control plots (0 nitrogen applied plots). Pod number per plant, pod weight per plant, 100 pod weight, 100 seed weight, pod yield per ha, shelling percentage, oil yield and harvest maturity were affected by the160 and 200 kg ha-1 nitrogen applications. In addition, plant height, protein and oleic acid percentage were affected by the 240 kg ha-1 nitrogen and bacteria applications.