Mısır tanesinde kuru madde ve ham kül analizleri için NIR kalibrasyonu oluşturulması
- Tez No: 517977
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANGİR UYARLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Ziraat, Veterinary Medicine, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
FT-NIR yöntemi ve bu yöntemi barındıran cihazlar herhangi bir kimyasal harcamadan organik ve inorganik maddelerde kalitatif ve kantitatif içerik analizi yaparak günlük hayata önemli bir katkı sağlarlar. Bu yöntemin ve ilgili cihazların yem ve hayvan besleme alanında kullanımı ise henüz çok yenidir. Bu nedenle sürekli ve hızlı bir gelişim içerisindedir. Yapılan bu çalışmada ülkenin farklı bölgelerinde yetiştirilen mısır tanesinin nem ve kül düzeyini belirlemede FT-NIR sisteminin etkin bir şekilde kullanılabilmesi amacıyla ilgili yönteme uygun cihazlarda kullanılabilecek kalibrasyon ve validasyon setleri oluşturmak amaçlanmıştır. Buna göre ülkenin en fazla mısır üretimi ve alımı yapıldığı bölgelerinden toplam 320 örnek toplanmıştır. Elde edilen numunelere Weende yöntemine göre nem ve kül analizleri yapılmış ardından FT-NIR analizleri yapılmış ve son olarak NIRCAL programı yardımı ile kalibrasyon ve validasyon setleri hesaplanmıştır. Nem ve kül üçün elde edilen kalibrasyon ve validasyon setlerinin r2 değerleri sırasıyla 0,9658 (kalibrasyon), 0,9687 (validasyon); 0,6081 (kalibrasyon), 0,5371 (validasyon) olarak hesaplanmıştır. Bu sonuçlara göre elde edilen setler nem değeri için oldukça yüksek güvenebilirliğe sahip olup FT-NIR uyumlu spektrofotometrelere yüklenerek bu analizin çok hızlı bir şekilde yapılmasına olanak sağlamaktadır. Ancak aynı sonuç örneklerin yeterli homojeniteye sahip olmamasından dolayı kül için elde edilememiştir. Kül analizinde benzer bir sonuç elde etmek için daha fazla örnekle yapılacak yeni çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The FT-NIR method and devices that contain this method make an important contribution to daily life by analyzing qualitative and quantitative content of organic and inorganic substances without any chemical expenditure. But thismetodandrelateddevices in feedsandamimalnutrition is stillverynew. For this reason, it is in continuous and rapid development. In this study, it is aimed to create calibration and validation sets that can be used in the relevant devices in order touse the FT-NIR system effectively to determine the moisture and ash content of corngained in different regions of the country. Here under, 320 specimens were collected from the regions where corn production and procurement was made the most in the country. Moisture and ash analyzes were carried out according to the Weende method followed by FT-NIR analyzes and finally calibration and validation sets were calculated with the aid of the NIRCAL program. The r2 values of the calibration and validation sets obtained from humidity and ash were 0.9665 (calibration), 0.9687 (validation); 0.6081 (calibration) and 0.5371 (validation) repectively. The sets obtained according to these results have a very high sensitivity for moisture value and FT-NIR compatible spectrophotometers are likely to do this analyse if they loaded with these sets. However, the same result was not obtained for ash because the samples did not have sufficient homogeneity. Thus, further studies need to obtain similar results with moistre for ash analysis.