Marmara denizi'nde araç taşımacılığının ekonomik etüdü ve alternatif konsept gemi tasarımı
Economic study of vehicle transport in the sea of marmara and alternative concept ship design
- Tez No: 517978
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDA TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gemi Mühendisliği, Ulaşım, Marine Engineering, Transportation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu yüksek lisans tezinde denizyolu taşımacılığı konusunda genel bilgiler paylaşılarak, Marmara Denizi'nde seçilen bir hat üzerinde çalışan Ro-Ro gemileri ile ilgili analizler yapılması amaçlanmıştır. Analiz sonucu elde edilen verilere uygun, alternatif konsept tasarım önerisi yapılabilecektir. Çalışmanın ikinci bölümünde denizyolu taşımacılığına değinilerek bazı istatistikler paylaşılmıştır. Üçüncü bölümde, Marmara Denizi'nde seçilen bir hat üzerindeki Ro-Ro gemileri 3 farklı kategoride değerlendirilerek, ekonomik analizleri yapılmış ve bu gemiler birim yolcu taşıma maliyetleri bakımından incelenmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde, elde edilen sonuçların iyileştirilmesi için alternatif oluşturabilecek konsept gemi tasarımı ile ilgili bilgilere yer verilmiştir. Beşinci ve son bölümde ise yapılan analiz ve alternatif tasarım bir arada değerlendirilerek sonuç önerileri paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The scope of this master thesis is to share general information about maritime transportation and to make analyzes about Ro-Ro ships operating on a line selected in the Sea of Marmara. Alternative concept design proposals can be made in accordance with the results obtained from the analysis. In the second part of this study some statistics are shared by mentioning maritime transport. In the third part, economic analyses have been carried out for a route line from the Sea of Marmara by considering three different categories and mentioned ships are investigated in the scope of unit passenger transportation costs. In the fourth part, information on concept ship design which could be an alternative for improving the results obtained, is given. In the fifth and final section, the analysis and alternative design are evaluated together and the result suggestions are shared.