Çeşitli fiber katkılı polimerlerle güçlendirilmiş betonarme kirişlerin sonlu elemanlar yöntemi ile modellenmesi ve analizi
Modeling and analysis of strengthened reinforced concrete beams with fiber additive polymers by finite element method
- Tez No: 518027
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP FIRAT ALEMDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Depremselliğin önemli olduğu Türkiye'de yapı elemanları, yatay yükler altında gerekli ve yeterli performansı gösterebilmeleri açısından, yük taşıma kapasitesinde ve sistem sünekliğinde önemli artışa neden olan lifli polimer (LP) malzeme ile güçlendirilmektedir. Son yıllarda bilimsel literatürde de yapı elemanlarının LP ile güçlendirilmesi konusunda birçok deneysel ve nümerik çalışmaya rastlamak mümkündür. Bu tez çalışmasının başlıca amacı, doğrusal olmayan sonlu eleman yöntemini kullanarak LP ile güçlendirilmiş betonarme kirişlerin, plastik (doğrusal olmayan) analizlerini gerçekleştirmektir. Çalışmada geçmiş araştırmacıların kullandığı yöntemler dikkate alınarak ANSYS programında sonlu elemanlar modelleri oluşturulmuştur. Karbon fiber takviyeli polimer (CFRP) ile yapılan laboratuar deneyi sonuçlarına göre epoksi elemanı matematiksel olarak modellenmiştir. Literatürdeki Pham ve Al-Mahaidi araştırmacılarının modelleri referans alınarak statik yükler altında betonarme kirişler analiz edilmiştir. Çözümlemelerden ve deneysel sonuçlardan elde edilen yük-yerdeğiştirme eğrileri karşılaştırıldığı takdirde, deneysel ve çözümlemeden bulunan sonuçların tutarlı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In Turkey where the seismicity is crucial, the horizontal structural elements are strengthened by the fiber polymer (LP) material which causes to increase the system ductility and the load capacity in order to satisfy the necessary and adequate performance under the horizontal loads. In the scientific literature in recent years, it is possible to find many experimental and numerical studies about the strengthening of the building elements with LP. The main purpose of this thesis is to perform the plastic (nonlinear) analysis of reinforced concrete beams retrofitted by LP material using nonlinear finite element method. Considering the methods used by earlier researchers, finite element models are created in the ANSYS program. According to the results of the laboratory tests performed, the epoxy component was mathematically modeled. Reinforcement concrete beams in the Pham and Al-Mahaidi's studies in literature are analyzed under static loadings. The load-displacement curve results obtained from the analyses and the experimental data show that the results found are consistent.