Mide kanseri tanısında yeni bir prediktif faktör olarak serum laminin düzeyi
Serum laminin level as a new predictive factor for gastric cancer
- Tez No: 518026
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZKAN YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Mide kanseri, bölgemizde ve ülkemizde sık görülen malignitelerden biridir. Hastaların %50'sine yakını tanı anında, metastatik hastalığa sahip olup; bu durum küratif tedaviyi engellemektedir. Erken tanı için serumda kanser belirteci olarak kullanılabilecek biyomarkerlar gerekmektedir. Bu çalışmada, mide kanseri hastalarında laminin düzeyinin tümör evresi ve lenf nodu metastazı ile ilişkisi araştırıldı. Mide kanseri grubu olarak 80 hasta ve kontrol grubu olarak 40 hasta çalışmaya alındı. Her iki gruptaki kişilerden kan örneği alındı. Alınan bu kan örneklerindeki laminin düzeyi ELISA yöntemi ile ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Gastric cancer is one of the malignancies that are common in our region and in our country. Nearly 50% of the patients had metastatic disease at the time of diagnosis; this situation prevents curative treatment. Biomarkers that can be used as cancer marker in serum for early diagnosis are needed. In this study, we investigated the relationship between laminin levels in the stomach cancer patients with tumor stage and lymph node metastasis. Eighty patients as stomach cancer group and 40 patients as control group were included in the study. Blood samples were taken from the persons in both groups. Laminin levels in these blood samples were measured by ELISA method.