Kozmetik ürünlerde kullanılabilinen bazı kıvamlaştırıcı maddelerin temel bir bebek şampuanı formülasyonu üzerinde viskoziteye etkilerinin incelenmesi
Examining the effects of some thickeners used in cosmetic products on the viscosity of a basic baby shampoo formulation
  1. Tez No: 518042
  2. Yazar: EMRAH ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA TAŞKIN TOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bebek şampuanı formülleri içerdiği yüzey aktif madde bileşimine bağlı olarak genellikle kıvamlaştırılması zor formüllerdir. Bunun nedeni, bebek şampuanı formüllerinde genellikle amfoterik ve noniyonik yüzey aktif maddelerin anyonik yüzey aktif maddelere göre daha yüksek oranda kullanılmasıdır. Bu nedenle kıvamlaştırıcı madde seçimi bebek şampuanı formülasyonlarının oluşturma sürecinin en önemli basamaklarından biridir. Bu çalışmada temel seviyede bebek şampuanı formülleri oluşturarak 3 adet farklı kıvamlaştırıcının formülasyonlar üzerinde viskoziteye etkileri incelenmiştir. Oluşturulan formülasyonlarda yüzey aktif madde olarak Kokoamidopropil Betain (KAPB), Sodyum Lauret Sülfat (SLES), Lauril Glikozid (LG) kullanılmış olup formüllere miseller ile birleştirici (associative) ve miseller türdeki kıvamlaştırıcının kombine edildiği kıvamlaştırıcılar eklenmiştir. Çalışmada ayrıca alkil poliglikozid (APG) yapısında ve noniyonik bir yüzey aktif madde olan Lauril Glukosid'in viskoziteye etkisi de incelenmiştir. Çalışmada kullanılan kıvamlaştırıcı maddelerin formülasyonlara eklenen NaCI ile beraber viskozite arttırma güçleri de farklı NaCI ve kıvamlaştırıcı oranlarında ayrıca incelenmiştir. Kullanılan kıvamlaştırıcılar Kokoamid DEA (KDEA), Lauret-2 (L-2) ve PEG/PPG-120/10 Trimethylolpropane Trioleate (PEG/PPG-120/10 –TT) ile L-2'nin kombine bulunduğu kıvamlaştırıcılardır. 3 farklı kıvamlaştırıcı ile oluşturulan formülasyonlar üzerinde pH ve viskozite ölçümleri yapılmış deney sonuçları kıvamlaştırıcı maddelerin ve formülasyondaki diğer hammaddelerin yapısı doğrultusunda yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The formulations of baby shampoos are generally difficult formulations to thicken depending on the surface active matter of them. The reason of this state is that amphoteric and nonionic surfactants are used in higher percentages compared to anionic surfactants in the formulations of baby shampoo. For that reason, choosing the thickener material is one of the vital processes for the developing of baby shampoo formulations. In this study, basic baby shampoo formulations are formed and then the effects of 3 thickeners on these formulations are examined. The Cocamidopropyl Betaine (CAPB), Sodium Laureth Sulfate (SLES), Lauryl Glucoside (LG) are used as the surfactants in the formulations and the thickeners which includes the combinations of miceller with associative and miceller are added to the studied formulations. In additon, the effects of LG which is a nonionic surfactants and in the form of Alkyl Polyglucoside are investigated. The power of increasing viscosity of the selected thickeners in the formulations with NaCI is also searched using different percentages of NaCI and thickeners. The studied thickeners include Cocamide DEA (CDEA), Laureth-2 (L-2) and the combination of PEG/PPG-120/10 Trimethylolpropane Trioleate (PEG/PPG-120/10-TT) with L-2. The pH and viscosity values are measured on the formulations that are formed with 3 different thickeners. The results of the experiments are interpreted considering the structure of thickeners and other raw materials used in the formulations.