Amasya ilindeki üreticilerin riske karşı tutumları ve tarım sigortası karar sürecinde etkili olan faktörlerin analizi
An analysis of the effective factors on the process of farmers' decision making in agricultural insurance and their attitudes towards risk in amasya province
  1. Tez No: 518043
  2. Yazar: SAVAŞ NALİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL KIZILASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarım Politikası ve Yayım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 303
Özet
Bu araştırmanın amacı Amasya ilindeki üreticilerin tarım sigortası yaptırmaya karar verme sürecinde etkili olan faktörlerin belirlenmesidir. Söz konusu faktörlerin belirlenmesi sırasında, tarım sigortalarının desteklenmesine yönelik uygulamalar da dikkate alınarak, ortaya çıkan ekonomik nitelikteki bu değişkenin üreticilerin karar verme sürecindeki etkisi de incelenmiştir. Araştırma tarım sigortalarının yoğun olarak yapıldığı 40 köyden 384 üretici ile yapılmıştır. Bu üreticilerden 192'si tarım sigortası yaptıran, 192'si ise tarım sigortası yaptırmayan üreticilerdir. Verilerin toplanmasında anket yöntemi, elde edilen verilerin istatistiksel analizinde ise ki-kare testi ve lojistik regresyon yöntemi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda daha önceki yıllarda tarım sigortası yaptırmayan üreticilerin en önemli sigorta yaptırmama nedeni olarak %28.65'i dini nedenleri, %19.27'si gelirinin yetersiz ve düzensiz olmasını, %16.15'i zarar bedelinin ödeneceğine inanmamasını, %14.06'sı sigorta primlerinin yüksek olmasını göstermiştir. Ayrıca, üreticilerin en çok endişelendikleri risk faktörlerinin %51.56'sında iklim (dolu-sel vb.), %24.22'sinde hastalık ve zararlı, %11.98'inde tohum-gübre-yem kalitesi olduğu ve karşılaştıkları en önemli risklerin ise %73.44'ü don, %11.98'i dolu ve %10.94'ü kuraklık olduğu belirlenmiştir. Lojistik regresyon analizi sonuçlarına göre tarım sigortası yaptırma durumunu tarım dışı gelir durumunun, yenilikleri öğrenme kaynağının, yeniliği benimsemesini teşvik eden etmenlerin, radyo dinleme sıklığının, gazete okuma sıklığının ve tarım sigortasında karşılaştıkları sorunlarının pozitif yönde etkilediği belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarından, tarım sigortası konusunda çiftçilerin bilgilendirilmesinin, tarım sigortası ile ilgili eğitim ve yayım çalışmalarının yapılmasının, tarım sigortasının kapsamının genişletilmesinin, sigorta prim miktarının düşürülmesinin, eksper hizmetlerinde kalitenin artırılmasının ve kooperatif/üretici birliklerinin tarım sigortası yaptırılmasını çiftçi örgütlerine üyeliğin ön koşulu haline getirilmesinin tarım sigortası yaptırma kararlarını olumlu yönde etkileyebilecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to analyse the efective factors in the process of farmers' decision making in agricultural insurance in Amasya province. While determining these factors considering the support policy for agricultural insurance, the effects of the variables that have economic characteristic on farmers' decision making were also analysed. This research was carried out with 384 farmers in 40 villages where agricultural products were mostly insured. 192 of these 384 farmers had agricultural insurance but the other 192 didn't. The data was collected by survey method and chi square test and logistic regession was used to analyse the data otained. The results of the analyses indicate that the farmers' most important reasons not to insure their agricultural products were 28.65% relegious reasons, 19.27% insufficient and irregular income, 16.15% disbelieving in getting paid for damages and 14.06% insurance charges height. And also the risk factors the farmers worry mostly are 51.56% climate (hail, flood etc.), 24.22% illness and harmful, 11.98% the quality of seed, fertilizer, food and the most important risks they have are 73.44% frost, 11.98% hail, 10.94% drought. According to the logistic regression analysis, it was found that the circumstance of insuring agricultural products was effected positively by the case of non-agricultural income, the source of the learning the innovations, the factors which encourage to accept the developments, the frequency of listening radio and reading newspapers and the problems that are faced in agricultural insurance. According to the research results that the farmers are informed about agriculture insurance, education and publication practices based upon agriculture insurance are done, the scope of the agriculture insurance is extended, the amount of the insurance charge is decreased, the quality of expert services is increased and taking out agriculture insurance policy is the pre-condition to be a member of the cooperative/farmers' associations is thought to effect their the farmers' decision of taking out an agriculture insurance positively.