Synthesis and thermoluminescence properties of Eu doped CaMoO4
Evropyum katkili CaMoO4'ün sentezlenmesi ve termolüminesans özellikleri
- Tez No: 518050
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VURAL EMİR KAFADAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Nadir toprak iyonu katkılı kalsiyum molibdat (CaMoO4) geniş lüminesans uygulamaları nedeniyle çok ilgi çekmiştir. Bunlar arasında optik filtreler, katı hal lazerleri, LED (ışık yayan diyotlar), sintilatörler, mikrodalga dielektrikler, kriyojenik dedektörler ve flüoresan lambalar bulunur. Ayrıca, çekici özelliklerinden bazıları, yüksek erime noktası (1445-1480 oC), kırılma indeksi (1.98), efektif ortalama bozunma süresi (14 μs), foto elektron verimi (%9) ve kimyasal olarak dirençli ve nem çekmemesidir. CaMoO4, 350-650 nm aralığında maksimum 500 nm'lik bir pik ile geniş bir mavi ve / veya yeşil parlaklık emisyon tepesi gösterir. Yapılan çalışmada, Eu katkılı Kalsiyum Molibdat fosforları karmaşık polimerizasyon yöntemi kullanılarak sentezlenmiş ve termolüminesans özellikleri detaylı olarak araştırılmıştır. CaMoO4: Eu'nin β ışınlaması sonrası kinetik parametre değerleri; kinetik derece (b), aktivasyon enerjisi (Ea) ve frekans faktörünün (s) belirlenmesi için bilgisayarlı ışıma eğrisi analizi (CGCD) metodu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Rare-earth ion doped calcium molybdate (CaMoO4) has attracted much interest due to its wide luminescence applications. These include optical filters, solid state lasers, LED (light emitting diodes), scintillators, microwave dielectrics, cryogenic detectors and fluorescent lamps. Moreover, some of its attractive features include a high melting point (1445–1480 oC), refractive index (1.98), effective average decay time (14 µs), photo electron yield (9%) and it is also chemically resistant and non-hygroscopic. CaMoO4 shows a broad blue and/or green luminescence emission peak in the range 350–650 nm with a peak maximum around 500 nm. In the given study Eu doped Calcium Molybdate phosphors have been sythesized using the complex polymerization method (cpm) and the thermoluminescence properties were investigated in detail. Computerized glow deconvolution (CGCD) method was used to determine the kinetic parameters namely the order of kinetics (b), activation energy (Ea) and the frequency factor (s) associated with the dosimetric thermoluminescent (TL) glow peaks of CaMoO4: Eu after different dose levels with β irradiation.