Betonarme kirişlerin çelik levhalarla güçlendirilmesinin dayanım değişimine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of strenghtening reinforced concrete beams with steel plates on the change in the strengh
  1. Tez No: 518053
  2. Yazar: REFİK MÜCAHİT ARABACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRAY ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada, betonarme kirişlerin çelik levhalarla güçlendirilmesinin dayanım değişimine etkisi deneysel olarak araştırılmıştır. Açıklık ortasından tekil yüklü betonarme kirişlerde, kesme açıklığının kiriş etkili yüksekliğine oranı (a/d) 4,5 olan 9 adet etriyeli kirişler laboratuvar ortamında deneye tabi tutulmuştur. Kirişlerden biri referans, 4 kirişten oluşan serilerden birinde 3mm ve diğerinde 6mm kalınlığındaki çelik plakalarla güçlendirilme uygulanmıştır. Her 4 kirişten oluşan serideki kirişlerden biri yalnızca kiriş genişliğince epoksi yapıştırılan plaka, bir diğeri U şeklinde plakanın epoksi ile yapıştırılması ve diğer ikisi ise, bu kirişlerdeki gibi güçlendirmeye ilave olarak plaka uçlarının bulonlarla güçlendirilmesinden oluşmaktadır. Açıklık ortasından tekil yüklü kirişlerde yerdeğiştirme kontrollü yükleme yapılmış, kirişlerin açıklık ortalarında oluşan yerdeğiştirmeler kayıt cihazı yardımıyla kaydedilmiştir. Levha kalınlıkları, şekilleri ve levhaların kirişlere yapıştırılma biçimlerine göre dayanım değişimleri tespit edilmiş, karşılaştırılmış ve değerlendirilmiştir. Deneyler sonucunda, levha kalınlığı arttıkça ve kiriş ile levha arasındaki levha uçlarında bağlantı güçlendikçe kiriş dayanımlarının arttığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of strengthening reinforced concrete (RC) beams with steel plates on the change in the strength was investigated experimentally. Nine RC beams with stirrups having a shear span-to-effective depth ratio of 4.5 were tested under a concentrated load at their midspans. While one of the beams was the reference specimen, the remaining specimens formed two series of four beams strengthened with 3 mm and 6 mm thick steel plates. Each series consisted of a beam with a steel plate glued to the bottom of the beam by using epoxy, a beam with a U-shaped steel plate glued to the bottom of the beam by using epoxy and two beams strengthened with the same plates glued to the beams by using epoxy and and also bolted to the beams at their ends. A displacement-controlled loading was conducted and the midspan deflections of the beams were recorded by means of a data acquisition system. The changes in the strength based on the thickness of plate, the shape of plate and the connection type were determined and compared with each other. It was observed that the strenght of the beams increased as the thickness of plate increased and the connection between the plate and the beam got stronger, particularly at the end of the plate.