Betonarme kirişlerin epoksiyle yapıştırılan delikli çelik levhalarla güçlendirilmesi
Strengthening of reinforced concrete beams by epoxy glued steel plates
- Tez No: 184774
- Danışmanlar: DR. SABAHATTİN AYKAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
BETONARME K R ŞLER N EPOKS YLE YAPIŞTIRILANDEL KL ÇEL K LEVHALARLA GÜÇLEND R LMES(Yüksek Lisans Tezi)Ali UYSALGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜAralık 2006ÖZETBetonarme kirişlerin eğilmeye karşı güçlendirilmesinde sıkça kullanılantekniklerden biri de çelik levha kullanımıdır. Bu yöntemde kiriş altyüzüne çelik bir levha yapıştırılır ve bazı durumlarda levha uçlarınınsıyrılmaması için ek önlemler alınır. Ancak bugüne kadar yapılançalışmalarda, bu yöntem ile güçlendirmede, önemli süneklik sorunlarıolabileceği görülmüştür. Bu çalışmada, çelik levha ile güçlendirilmişkirişlere dayanımın yanı sıra yeterli süneklik de kazandırılması içindelikli saç levha kullanılması düşünülmüştür. Bu amaçla deneysel birçalışma gerçekleştirilmiştir. Çalışmada birisi referans, sekizigüçlendirilmiş olmak üzere dokuz deney elemanı tek düze yükler altındadenenmiştir. Çalışmada, delikli çelik levha kullanımının süneklik veyüzeyler arası yük aktarımı üzerindeki etkisi, çelik levha alanı veyapıştırma yöntemi parametre olarak ele alınmış ve araştırılmıştır.Deney sonuçları; dayanım, süneklik, enerji tüketimi ve rijitlikbakımından irdelenmiş ve delikli çelik levhalarla güçlendirilmiş kirişleriniyi bir davranış sergilediği görülmüştür.Bilim Kodu : 911.1145Anahtar Kelimeler : Kiriş onarımı, kiriş güçlendirmesi, epoksiyleonarım, levha yapıştırma, delikli saç levhaSayfa Adedi : 77Tez Yöneticisi : Dr. Sabahattin AYKAÇ
Özet (Çeviri)
STRENGTHENING OF REINFORCED CONCRETEBEAMS BY EPOXY GLUED STEEL PLATES(M. Sc. Thesis)Ali UYSALGAZ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCEDecember 2006ABSTRACTThe use of steel plates is one of the most popular techniques ofstrengthening reinforced concrete beams under flexture strength. Inthis method, steel plates are bonded to the bottom of the beam. It wasobserved that strengthening concrete beams by using steel plates hasimportant ductility problems. The purpose of this study is to increaseductility of the reinforced beams that strengthened with steel plates. Inorder to achive this purpose, perforated steel plates are used in theexperimental study. Totally nine reinforced concrete beams, one ofwhich is the simple reinforced beam-the others are strenthened withperforated steel plates with different combinations, were tested undermonotonic loads. In this study, effects of using perforated steel plateson ductility, transfers of forces between surfaces, steel cross-sectionarea and bonding method are investigated.Results of the experiments are analyzed according to strengthening,ductility, energy consumption and rigidity. With the results of this studyit is observed that strenthening reinforced concrete beams withperforated steel plates shows a good behavior.Science Code : 911.1145Keywords : Beam repair, beam reinforcement, epoxy repair,perforated steel plateNumber of pages : 77Thesis supervisor : Dr. Sabahattin AYKAÇ