Homomorphic encryption for data security in cloud computing
Bulut bilişimde veri güvenliği amaçlayan homomorfik şifreleme
  1. Tez No: 518074
  2. Yazar: ASNDAR WAINAKH
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. ERSAN AKYILDIZ, Assoc. Prof. Dr. MURAT CENK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kriptografi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Son zamanlarda, bulut bilişimi, bilişim teknolojileri sektöründe yaygın bir fenomen haline gelmiştir. Bulut bilişim, müşterilerine İnternet üzerinden erişebilecekleri bir dizi donanım ve yazılım kaynağı sunar. Bulut bilişimin hızla gelişmesiyle, gizlilik ve bütünlük ile ilgili çeşitli güvenlik sorunları ortaya çıkıyor. Geleneksel şifreleme teknikleri, depolanırken ve iletirken verilere sağladığı güvenliği işlenirken sağlamaz. Bu nedenle, verileri tamamen korumak için geleneksel şifreleme teknikleri yeterli değildir. Homomorfik şifreleme, şifrelenmiş veriler üzerinde hesaplamaya izin vererek bu soruna bir çözüm sağlar. Bu tezde, bulut bilişim güvenliği konularının bir özetini ve veri güvenliği için homomorfik şifreleme uygulama olasılığını sunuyoruz.
Özet (Çeviri)
Recently, cloud computing has grown into a popular aspect of the IT industry. Cloud computing provides a range of hardware and software resources to its customers, which they can access through the internet. With the rapid development of cloud computing, various security issues related to confidentiality, and integrity are appearing. Traditional encryption techniques provide security to data while it is stored and transmitted, but not while it is processed. Hence traditional encryption techniques are not enough to secure data completely. Homomorphic encryption presents a resolution to this obstacle by allowing computation on encrypted data. Within the thesis, we present a summary of cloud computing security concerns plus the possibility of applying homomorphic encryption for data security.