Küçük ve orta büyüklükteki işletmeler için veri güvenliği ve standartları
Data security and standards for small and medium sized enterprises (SMES)
- Tez No: 518075
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Günümüzde az sayıda çalışanları bulunan işletmelerden binlerce çalışanı bulunan işletmelere kadar her biri farklı kapasitede ve büyüklükteki işletmeler bilgi teknolojilerini kullanmakta ve bilgi teknolojilerinin avantajlarından yararlanmaktadır. Bilgi teknolojileri bu işletmelere sağladığı pek çok yarar karşısında birçok riski de barındırır. KOBİ'ler için bu riskleri önlemek büyük işletmelere oranla daha zordur ve siber tehditlerden daha çok zarar görmektedirler. Bu tez çalışmasında, KOBİ'lerde bilgi teknolojileri güvenliği ve KOBİ'lerin karşılaşabilecekleri bilgi teknolojileri güvenliği tehditleri ile bilgi ve veri güvenliğini sağlamaya yönelik güvenlik doğrulama araç setleri incelenmiş, siber tehditlere karşı alınabilecek önlemler ele alınmış, uluslararası bilgi güvenliği standartları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
From businesses that employ thousands of employees to businesses with fewer employees, different capacities and sizes of businesses benefit from the advantages of information technology. Besides its many benefits, the information technology can be risky to these businesses. For SMEs, these risks are more than the large enterprises and they suffer more from cyber threats. In this study, the safety verification toolkit for information security and data security related to SMEs' security and SME issues is examined and measures against cyber threats are discussed and international information security standards are examined.