Prematüre bebeklerde hipoterminin önlenmesinde polietilen şapka ile pamuklu şapkanın etkinliğinin karşılaştırılması
Comparation of effectiveness to prevent hypothermia using polyethylene cap or cotton cap in premature newborns
  1. Tez No: 518132
  2. Yazar: SİBEL GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİGEN IŞIK ESENAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Hipotermi, tüm dünyada doğum sonrasında morbidite ve mortaliteyi arttıran bir faktördür. Yenidoğan bebeğin kafa yüzey alanının vücuda oranla daha geniş olmasından dolayı ısı kaybının önemli bir kısmı baştan gerçekleşmektedir. Şapkanın kullanımı aynı zamanda doğumdan sonra bebeğe yapılacak müdahalelere de engel olmamakta, böylelikle doğumdan hemen sonra rahatlıkla kullanılabilmektedir. Hastanelerde baştan ısı kaybını önlemek için pamuklu şapka kullanılmaktadır. Bu araştırma 32 gestasyon haftasının altındaki prematüre bebeklerde hipoterminin önlenmesinde polietilen şapka ile pamuklu şapkanın etkinliğinin karşılaştırılması amacıyla randomize kontrollü olarak yapılmıştır. Araştırma Dr Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yeni doğan Yoğun Bakım Ünitesi, doğum salonu ve doğum salonu ameliyathanesinde gerçekleştirilmiştir. Örneklem genişliği 36 (18 deney grubu, 18 kontrol grubu)'dır. Yapılan istatistiksel analizler sonucu polietilen şapkanın ilk bir saatteki vücut sıcaklığı ölçümlerinde hipotermiyi azaltmada daha etkili olduğu bulunmuştur (p˂0.05).
Özet (Çeviri)
Hypothermia is progressing as a factor increased by morbidity and mortality in a world wide. Because of the surface area of the head is large of the total body surface area. it is important to prevent heat loss of head. The use of a cap may have an advantage, do not make difficult interventions after delivery. For this purpose, after birth dressed cotton caps in hospitals. This study demonstrated that polyethylene hats reduced heat loss. This study is being held, comparation of effectiveness to prevent heat loss using polyethlene cap or cotton cap, in premature infants who delivery under gestational age of 32 weeks. The sample of research will be formed after birth in delivery room and Neonatal Intensive Care Unit, Dr Zekai Tahir Burak Women Health Education and Research Hospital in with 36 (18 study group, 18 control group) premature infants.