1500 gram altında doğan prematüre bebeklerde postnatal altın saat uygulamalarımız ve bu uygulamaların yenidoğan morbiditesi ve mortalitesi üzerine etkisi
Our postnatal golden hour practices in premature babies born under 1500 grams and the effects of these practices on neonatal morbidity and mortality
- Tez No: 756107
- Danışmanlar: DOÇ. ELİF ÖZALKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Amaç: Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre dünyada her yıl yaklaşık 15 milyon prematüre bebek dünyaya gelmektedir. İleri derecede prematüre bebeklerin sağ kalım oranları son yıllarda belirgin şekilde artmış olsa da bu bebekler morbiditeler açısından yüksek risk taşımaktadır. Yenidoğanın anne karnından çıkması ve canlandırma ile birlikte yenidoğan ünitesine taşınma sürecini kapsayan süre altın dakikalar olarak adlandırılmaktadır. Tansiyon, kan şekeri, vücut ısısı ve solunum parametrelerin ani değişimlerine açık olan aşırı düşük doğum ağırlıklı bebeklere hızlı, koordineli ve multidisipliner yaklaşmak kısa ve uzun vadede birçok komplikasyonun önüne geçecektir. Bu çalışmamızın amacı kendi merkezimizde postnatal altın saat uygulamalarını değerlendirmek ve prematüre morbiditesi üzerindeki etkisini değerlendirerek literatüre ek katkı sağlamaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza SBÜ Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitemizde Nisan 2021 ve Nisan 2022 tarihleri arasında hastanemizde doğan çok düşük doğum ağırlıklı (
Özet (Çeviri)
Aim: According to the data of the World Health Organization, about 15 million premature babies are born each year in the world. Although the survival rates of extremely premature babies have increased significantly in recent years, these babies have a high risk of morbidity. The period covering the process of the newborn leaving the mother's womb and moving to the neonatal unit with resuscitation is called golden minutes. Coordinated and multidisciplinary approach to extremely low birth weight babies who are open to sudden changes of blood pressure, blood sugar, body temperature and respiratory parameters will prevent many short and long-term complications. The aim of this study is to evaluate postnatal golden hour practices in our own center and to contribute to the literature by evaluating its effect on premature morbidity. Methods: 105 very low birth weight (