Nano/mikro uydular ve uzay madenciliği
Nano/micro satellites and space mining
- Tez No: 518163
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİM RÜSTEM ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Hezarfen Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada Mikro ve Nano uydularda ki teknolojik gelişmeler ile uzay madenciliği konusunda yapılan çalışmalar ele alınmıştır. Çalışmada ilk olarak Mikro/Nano uyduların tarihsel gelişimine değinilmiş olup daha sonrasında günümüzde yapılan nano/mikro uydu çalışmaları rakamlarla ortaya konularak gelişmeler anlatılmıştır. Sonra ki bölümde ülkemizde yapılan Nano/Mikro uydu çalışmalarına değinilerek ülkemizde ki mevcut durum ortaya konmuştur. Bir sonra ki bölümde uzay madenciliğinin yasal durumu incelenmiş olup Amerika Birleşik Devletleri ve Lüksemburg'ta çıkarılan uzay madenciliği kanunlarına değinilmiştir. Takip eden bölümde uzay madenciliği genel olarak ele alınmış ve bazı tanımlamalar verilerek gezegen, asteroid tipleri anlatılmıştır. Aynı bölümde uzay madenciliğinin hangi aşamalardan geçerek ürünlerin elde edileceği tablolarla anlatılmaya çalışılmıştır. Bir sonra ki bölümde ise dünyada yapılmış olan ve devam eden uzay madenciliği çalışmalarıa değinilmiştir. Bu kapsamda yapılan uydu çalışmları ve küçük uydu kullanımı anlatılmıştır. Tezin sonuç bölümünde daha önceki bölümlerde incelenmiş olan konular ışığında Türkiye'nin nasıl bir strateji izlemesi gerektiği ve yapması gereken çalışmalar değerlendirilmiş ve önerilerde bulunulmuştur. Bu kapsamda Türk Uzay Ajansı ve Uzay Bakanlığı bir an önce kurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents some of the technological developments in micro and nano satellites and studies on space mining. First, the historical development of Micro / Nano satellites is described. Then, current nano/ micro satellites developments are given with figures. In the next section, the current situation in our country is revealed by referring to national Nano / Micro satellite developments. In the following section, the legal status of space mining is examined and the laws of space mining issued in the United States and Luxembourg are addressed. Then, space mining has been discussed in general, and some definitions and information on planets, asteroid types are given. In the same section, the roadmap for spacemining using related tables are outlined. Then, the ongoing work on space mining in the world has been mentioned. Small satellites usage, in this context, is also described. It is suggested that Turkey should establish its Space Agency and Space Ministry, as soon as possible, and develop a good strategy and pass laws on the topic.