Punicic asit uygulamasının sıçanlarda akut travmatik beyin hasarı sonrasında nöroprotektif etkisinin araştırılması
Investigation of the neuroprotective effect of punicic acid application after acute traumatic brain injury in rats
  1. Tez No: 789204
  2. Yazar: MESUT METE
  3. Danışmanlar: DOÇ. ERDOĞAN KOCAMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Travmatik Beyin Hasarı (TBH), dünya çapında, özellikle çocuklarda ve genç erişkinlerde önemli bir ölüm ve sakatlık nedenidir. TBI şiddet, mekanizma veya diğer özelliklere göre sınıflandırılabilir. Enflamasyon, apoptoz, oksidatif stres ve iskemi, TBH sonrası nöronal kaybın altında yatan önemli patofizyolojik mekanizmalardan bazılarıdır. Punisik Asid (PA), kısmi başlangıçlı nöbetlerin ve nöropatik ağrının ek tedavisi için onaylanmış bir antikonvülsan bileşiktir. Bu çalışma, bir TBH sıçan modelinde PA için olası nöroprotektif etkilerini araştırmayı amaçladı. Gereç ve yöntemler: Kırk erişkin erkek Wistar albino sıçan kullanıldı. Sıçanlar 5 gruba (n: 8) ayrıldı. Grup 1: Kontrol grubu, Sadece cilt kesisi yapıldı. Grup 2: Sham grubu, TBH sonrasında sadece normal beslenen sıçanları içermektedir. Grup 3: TBH sonrasında normal beslenmeye ek olarak 1 gr/ gün PA gavaj yoluyla verildi. Grup 4: 3 gr/ gün PA, Grup.5: 5 gr/ gün PA kullanıldı. Her grup için TBH 3 gün sonra beyin örnekleri toplandı. Beyin örnekleri ve kan histopatolojik ve biyokimyasal yöntemlerle değerlendirildi. İmmunohistokimya sonuçları western blot ile doğrulandı. Ayrıca elektroensefalografi monitörizasyon sonuçları karşılaştırıldı. Bulgular: Oksidatif stres belirteçleri olan Malondialdehit (MDA) seviyesi PA tedavisi ile azalırken süperoksit dismutaz (SOD) arttı.
Özet (Çeviri)
Objective: Traumatic Brain Injury (TBI) is an important cause of death and disability worldwide, especially in children and young adults. TBI can be classified by severity, mechanism, or other characteristics. Inflammation, apoptosis, oxidative stress and ischemia are some of the important pathophysiological mechanisms underlying neuronal loss after TBI. Punicic Acid (PA) is an anticonvulsant compound approved for the adjunctive treatment of partial onset seizures and neuropathic pain. This study aimed to investigate possible neuroprotective effects for PA in a rat model of TBI. Materials and methods: Forty adult male Wistar albino rats were used. Rats were divided into 5 groups (n: 8). Group 1: Control group, Only skin incision was made. Group 2: The sham group included only normally fed rats after TBI. Group 3: After TBI, 1 g/day PA was given by gavage in addition to the normal diet. Group 4: 3 g/day PA, Group.5: 5 g/day PA was used. Brain samples were collected 3 days after TBI for each group. Brain samples and blood were evaluated by histopathological and biochemical methods. Immunohistochemistry results were confirmed by western blot. In addition, electroencephalography monitoring results were compared. Results: Malondialdehyde (MDA) levels, which are oxidative stress markers, decreased with PA treatment, while superoxide dismutase (SOD) increased.