Topraksız aeroponik tekniği ile taze soğan yetiştiriciliğinde fasılalı püskürtme sürelerinin verim ve kalite üzerine etkileri
Optimization of root spraying time for fresh onion cultivation in aeroponics
- Tez No: 518183
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE YILDIZ DAŞGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Yeşil yapraklı sebzeler aeroponik sistemde başarılı bir şekilde yetiştirilmektedir. Daha hızlı hasat döngüsü, daha yüksek verim, daha iyi renklenme, tekstür, besin içeriği ve tat, aeroponik yetiştiricilikte avantajlar olarak bilinmektedir. Bu çalışmada aeroponik yetiştiricilikte yeşil soğanların köküne fasılalı olarak besin çözeltisi püskürtme süresi optimizasyonu çalışılmıştır. Bitkiler kış mevsiminde cam serada yetiştirilmiştir. Tez projesi kapsamında birbiri ile bağlantılı iki deneme kurulmuştur. Her iki denemede de püskürtme aralığı sabit olarak 10 dakika tutulmuştur. Birinci denemede her 10 dakikada bir 7, 15 ve 21 saniyelik püskürtme süreleri çalışılmıştır. Bu denmede en iyi sonuçlar 15 saniyede alınınca ikinci denemede yeni püskürtme süreleri 10, 14 ve 18 saniye belirlenerek ikinci deneme kurulmuştur. Her iki denemde de bitki boyu, beyaz gövde boyu, gövde çapı, yeşil aksam ve kök yaş ve kuru ağırlıkları, taze soğanda şeker içerikleri, makro ve mikro elementler, fenol ve flavonoidler, SÇKM, pH ve EC içerikleri ve toplam verim incelenmiştir. Sonuç olarak taze yeşil soğanın aeroponik yetiştiriciliğinde köklere her 10 dakika fasıla ile 18 saniye besin çözeltisi püskürtülmesi ideal bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Green leafy vegetables are successfully grown in the earoponic systems. The faster harvest cycles, predictable results, higher productive yield, better crop color, texture, nutrition and flavor are the advantages of the earoponic growing. We have studied optimization of nutrient spray time on roots of fresh onion. Plants were grown in glasshouse during winter and we have built own aeroponic system. Two consecutive experiments were set up. In both experiments, the spray interval 10 minutes was constant. In the first experiment, spray times of 7,15, 21 seconds were examined and 15 sec was found to be better than the others. In the second experiment, the15 sec was considered and new spray times 10, 18 and 21 seconds were investigated. In both experiments, the plant height, white stem lenght, stem diameter, shoot and root fresh and dry weights, total soluble content, macro and micro elements, phenol and flavonoids, pH and EC and total yield were investigated. As a result, the highest biomass yield including root and the highest edible fresh onion yield were obtained from 18 sec spray time with 10 minute spray internal.