Hemiplejik serebral palsili çocukların antebrachium, manus ve art. radiocarpalis'lerinin antropometrik parametreleri ile el kavrama kuvveti arasındaki ilişkinin incelenmesi
İnvestigate the relationship between hand grip strengths and the anthropometric parameters of articulationes radiocarpalis and manus, antebrachium of the children with hemiplegic cerebral palsy (hcp)
- Tez No: 518181
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Çocukluk çağının en çok görülen ve bilinen nöro-gelişimsel bozukluğu serebral palsi (SP)'dir. Bu çalışmadaki amacımız hemiplejik serebral palsi (HSP)'li çocukların plejik ve sağlam taraf antebrachium, manus ve art. radiocarpalis'lerinin antropometrik parametreleri ile el kavrama kuvvetleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Yöntem: Çalışmamıza yaş ortalaması 8,0±2,7 yıl olan 18 erkek, 12 kız olmak üzere toplam 30 HSP'li çocuk katılmıştır. Çocukların 14 tanesi sol HSP (%37,5), 16 tanesi sağ HSP (%62,5) idi. Çalışmaya katılan tüm HSP'li çocukların her iki üst ekstremitesinin antropometrik parametreleri ile el kavrama kuvvetleri ölçülerek değerlendirilmiştir. Bulgular: HPS'li çocukların üst ekstremite plejik taraflarının çevre, uzunluk ve çap değerleri sağlam taraflarına göre düşük çıkmasına rağmen istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: The most common and known neuro-developmental disorder in childhood is cerebral palsy (SP). Our aim in this study is to investigate the relationship between hand grip strengths and the anthropometric parameters of articulationes radiocarpalis and manus, antebrachium of the unaffected side and the plegic side of the children with hemiplegic cerebral palsy (HCP). Method: A total of 30 children with HCP, 18 males and 12 females with a mean age of 8,0±2,7 years participated in the study. Of the children, 14 were left HCP (37.5%) and 16 were right HCP (62.5%). All of the children with HCP participating in the study was evaluated by measuring anthropometric parameters with hand grip strengths of both upper extremities. Results: There was no statistically significant difference although the circumference, length and diameter values of the upper extremity plegic sides of the children with HCP were lower than those of the unaffected side (p>0,05).