60 yaş üstü bireylerde huzurevinde yaşamanın yaşlanma tutumu ve yaşam kalitesine etkisi
The impact of living in rest homes on attitudes to ageing and the quality of life among older people above sixty
- Tez No: 518185
- Danışmanlar: PROF. DR. BURCU TOKUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Araştırma, Kırklareli ve Edirne' de kendi evinde yaşayan 113 yaşlı, huzurevinde yaşayan 108 yaşlıyı kapsayan, kesitsel bir çalışmadır.Yaşlıların demografik ve sağlık özelliklerini sorgulayan araştırmacılar tarafından geliştirilen bir anket dışında, veri toplamada iki uluslararası veri ölçüm aracı kullanılmıştır; Avrupa Yaşlanma Tutumu Anketi (AYTA) ve Tıbbi Sonuçlar Çalışması Kısa Form-36 (SF-36).İstatistiksel analizler, 0.05 anlamlılık düzeyi uygulayarak, IBM SPSS Ver 20.0 ile gerçekleştirilmiştir.Huzurevinde yaşayan yaşlıların yaş ortalaması 77.48 ± 8.2, huzurevi dışında kalan yaşlılar 71.84 ± 8.2 dir (p 0.05). Sadece psikososyal kayıp puanı evlerinde yaşayan yaşlılar istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha iyi bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
It is a cross-sectional study involving 113 elderly living in rest home and 108 elderly living in their own houses in Kırklareli and Edirne in Turkey. Except a questionnaire for demographic and health features of elderly, two international data measurement tools were used for data collection; WHO – Attitudes to Ageing Questionnaire (AAQ) and Medical Outcomes Study Short Form-36. Statistical analysis was performed with IBM Statistical Package for Social Sciences Ver 20.0, applying a 0.05 significance level. The mean age of the elderly living in rest homes is 77.48 ± 8.2, and the elderly living outside nursing homes is 71.84 ± 8.2 (p0.05). It was only differentiated in psychosocial loss domain and better in elderly living in their home. The results indicated that there was a positive significant relationship between QoL and attitudes to ageing among older people (r = 0.726; P < 0.001).