Bir huzurevinde yaşayan 65 yaş ve üstü bireylerde öfke ifade tarzı ile depresyon ölçeği sonuçları arasındaki ilişki
Living in a nursing home in individuals age 65 and over with anger expression relationship between scale for depression results
- Tez No: 388569
- Danışmanlar: PROF. DR. BESTİ ÜSTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Yaşlı bireylerin öfke ifade tarzları ile depresyon ölçeği sonuçları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Yöntem: Çalışmanın örneklemini, Narlıdere Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Dinç Bloklarda yaşayan 65 yaş ve üstü 120 yaşlı birey oluşturmaktadır. Çalışmanın verilerini toplamak için, Tanıtıcı Özellikler Formu, Geriatrik Depresyon Ölçeğinin Kısa Formu ve Sürekli Öfke/Öfke İfade Tarzı Ölçeği (SÖÖTÖ) kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde spearman ilişki analizi uygulanmıştır. Bulgular: Yaşlı bireylerin %50,8'i 75-84 yaş aralığında, %60'ı kadın, %60'ı bekar, %35'i yüksekokul mezunu, %47,5'i huzurevinde bir oda arkadaşıyla yaşıyor, %93,3'ü günlük yaşam aktivitelerini bağımsız olarak yerine getirebiliyor, %42,5'inin en az bir kronik hastalığı mevcut, %90,8'i sürekli bir ilaç kullanmakta, %47,5'i 1-5 yıldır huzurevinde yaşamaktadır. Yaşlı bireylerin Depresyon puan ortalamaları 2,96 ± 2,88'dir. Yaşlı bireylerin Sürekli öfke puanı 17.82 ± 5.54, Öfke içe puanı 15.32 ± 4.00, Öfke dışa puanı 13.35 ± 3.86, Öfke kontrol puanı 23.04 ± 5.69'dur. Yaşlı bireylerin Depresyon ölçek puanları ile Sürekli öfke puanları arasında pozitif yönde düşük ilişki (r =0,283, p = 0,002), depresyon ölçek puanları ile öfke içe puanları arasında pozitif yönde orta seviyede ilişki (r =0,389, p = 0,000), depresyon ölçek puanı ile öfke dışa puanı arasında düşük seviyede (r =0,222, p = 0,015) ilişki ve depresyon ölçek puanı ile öfke kontrol puanları arasında ise negatif yönde ve anlamlı olmayan (r = -0,166, p = 0,069), ilişki tespit edilmiştir. Sonuç: Yaşlı bireylerin sürekli öfke puanı ile depresyon ölçek puanı arasında anlamlı ilişki saptanmıştır. Sürekli öfke yaşayan bireylerin depresyon ölçek puanları anlamlı bulunmuştur. Aynı şekilde öfke içe ve öfke dışa puanları ile depresyon ölçek puanları arasında anlamlı ilişki saptanmış olup öfke ifade tarzları içe ve dışa olan yaşlı bireylerde anlamlı depresyon ölçek puanları saptanmıştır. Çalışmada yaşlı bireylerin öfke kontrol puanları ile depresyon ölçek puanları negatif ilişkili bulunmuş olup yaşlı bireylerin öfke kontrol düzeylerinin yeterli bulunmaması nedeniyle depresyon ölçek puanları ile ters yönde ilişkili bulunmuştur. Bu sonuçlar doğrultusunda sürekli öfke düzeyinin azaltılması ve öfkenin uygun şekilde ifade edilmesine yönelik eğitim programları geliştirilmesi yaşlı bireylerde öfke ifade şekli ve etkileyen etmenlerin belirlenmesine yönelik çalışmalar yapılması gibi önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to examine the relationship between depression on elderly individuals with anger expression. Method: The study sample is formed by 120 elderly individuals age 65 and older living in the constitutes Narlıdere Nursing Home and Rehabilitation Center. Specifications Form, Geriatric Depression Scale Short Form and State-Trait Anger / Anger Expression Scale (STAS) was used to raise the data of the study. Speraman correlation analysis was applied for the evaluation of data. Diagnosis: Elderly individuals 50.8% in the age range 75-84, 60% female, 60% single, 35% of college graduates, 47.5% are living with a roommate in nursing home, 93.3% ü able to fulfill activities of daily living independently , 42.5% of them has minimum one chronic disease , 90.8% of them takes constantly pills , 47.5% of them lives nursing home between1-5 years. The main depression score is 2.96 ± 2.88 for older individuals . Individuals aged 17.82 ± 5.54 points Trait anger, anger score 15:32 ± 4.00, 13.35 ± 3.86 points outward anger, anger control scores 4.23 ± 5.69 'stop. Elderly individuals Depression Scale scores and trait anger scores were positively low correlation (r = 0.283, p = 0.002) , depression scale scores and anger scores were positively moderate correlation (r = 0.389, p = 0.000 ), depression scale score with anger-out score between low-level ( r = 0.222, p = 0.015 ) relationship and depression scale scores with the anger-control scores of negative and statistical confidence intervals outside (r = -0.166, p = 0.069 ), correlation has been found . Conclusion: Elderly individuals with trait anger scores significant relationship between depression scale score. Trait anger depression scale scores of the individuals who were significant. In the same way to anger, and anger scores and depression scale scores are significant relationship between the inward and outward anger expression in elderly individuals with significant depression scale scores were determined. In this study of elderly individuals with anger-control scores were negatively correlated with depression scale score and the elderly in the absence of adequate levels of anger control depression scale scores were-inversely-corelated. Develop training programs for these results are in line with the expression levels of trait anger and anger appropriately reducing their suggestions were made as to carry out studies to determine the factors affecting the shape and expression of anger in the elderly.