Hasta hakları algısı: Karaman ili örneği
Perception of patientrights: Sample of Karaman
- Tez No: 518186
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA ÖZLEM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Hospitals
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Sağlık, hayata değer katan ve daha mutlu yaşamamıza sebep olan en önemli kavramlardan bir tanesidir. Sağlıklı yaşamak sadece insanların değil tüm canlıların hakkıdır. Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) göre sağlık; sadece hastalık ve sakatlığın olmayışı değil, bedence, ruhça ve sosyal yönden tam iyilik halidir. Bu kavramlardan herhangi bir tanesine yakalanan canlılarda hasta olarak değerlendirilebilir. Sağlığından yoksun olan her kişi sağlıklı hale gelebilmek için birtakım çabalar harcar. Çünkü bu uğraşlar onun bir hakkıdır ve bu hak hasta hakkı olarak tanımlanır. Hasta haklarının insanlar tarafından yeterince bilinmesi daha kalite, etkili ve verimli bir sağlık hizmetini etkileyeceği için bu hakları bilmek ve kullanmak çok daha fazla önem arz etmektedir. Bu kapsamda hasta hakları ile ilgili insanları bilinçlendirici çalışmalar yapmak, her hastaneye hasta hakları birimi açmak ve şikâyet bürokrasisini hızlandırmak önemlidir. Hasta hakları günümüzde artarak gelişen ve önemi fazlasıyla hissedilen bir kavramdır. Gün geçtikçe insanlar sahip oldukları bu hakları öğreniyor ve içeriği hakkında daha fazla bilgi sahibi oluyor. Bu çalışmada da Karaman'da bulunan hastanelere başvuran hastaların hasta hakları konusunda bilgi seviyeleri ölçülmeye çalışılmıştır. Çalışmaya katılan 390 hastanın yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu ve hasta hakları ile ilgili bilgi sahibi olduğunu söyleyenlerin hasta haklarıyla ilgili ankette bulunan sorulara verdiği cevaplar incelenmiş olup verilen cevaplar Spss programı aracılığıyla değerlendirilmeye çalışılmış ve analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Health is one of the most important concepts that make sour lives more valuable and happier. Living healthy is not only about people but about allliving organisms. According to the World Health Organization (WHO) health; not merely the absence of illness and disability, but the full well-being of the body, spiritual and social aspects. Organism having deficiency on any of these concepts can be considered as being. Everyone, who lacks his health, makes an effort to be healthy and these efforts are a right of him. This right is defined as patient right. Knowing and using these rights is even more important as people well-informed on patient rights will affect quality, effective and efficient health care. In this context, it is important to make people aware of patient rights, to open patient right sun its in hospitals and to accelerate the complaint bureaucracy. Nowadays, patient rights are an increasingly growing concept and attracts much more important. As time goes on, people are learning about these rights and have more information about their content. In this study, it was tried to measure the knowledge level of patients about patients' rights, who admitted to the hospitals in Karaman. A survey is used to identify the participants' patient rights knowledge level. The answers of 390 patients participating in the study were examined and analyzed by SPSS software program in the light of variables such as age, gender, marital status, education status and patient rights knowledge level.