The effect of biofertilizers on cotton development, yield and technological properties
Biyogübrelerin pamuk gelişimi, verimi ve teknolojik özelliklere etkisi
  1. Tez No: 518187
  2. Yazar: DILMAN OSMAN ABDULLA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇETİN KARADEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Çalışma biyogübre uygulamalarının pamuğun verimi, gelişimi ve teknolojik özellikleri üzerine olan etkisini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Bu çalışma Siirt Üniversitesi Ziraat Fakültesi deneme alanlarında 2017 yılı yetiştirme sezonunda yürütülmüştür. Araştırma Tesadüf Blokları deneme desenine göre 4 tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Bitki materyali olarak Stoneville 468 pamuk çeşidi kullanılmıştır. Çalışmada pamukta verim ve teknolojik özelliklere etkilerini belirlemek amacı ile Coton Plus ve Mega Flu adlı biyo gübreler uygulanmıştır. Coton Plus Bacillus subtilis, Paenibacillus azotofixans içeren bir microbial karışım gübre, Mega Flu ise Bacillus megaterium, Pantoea agglomerans ve Pseudomonas fluorences bakterilerinin üç farklı türünü içermektedir. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre kütlü pamuk verimi, lif verimi, çırçır randımanı ve odun dalı sayısı bakımından uygulamalar arasında önemli düzeyde farklılıklar elde edilmiştir. Lif kalite kriterleri bakımından ise lif kopma uzaması hariç diğer özellikler yönünden istatistiksel bir farklılık görülmemiştir. Kütlü pamuk verimi ve lif verimi bakımından önemli farklılıkların elde edilmiş olması biyogübrelerin pamuk tarımında kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effect of biofertilizer application on cotton yield, cotton growth and fiber technological properties. This study was carried out at faculty of agriculture, department of field crops, Siirt University, Turkey during 2017 cotton growing season. The experiment was conducted in randomized complete block design with four replications. Stoneville 468 cotton cultivar was used as plant material. In this experiment Coton Plus and Mega Flu have been used as biofertilizers to increase cotton yield and technological properties as opposed to the utilization of chemical fertilizer. Further, Cotton Plus is mixed microbial fertilizer which contains Bacillus subtilis, Paenibacillus azotofixans while Mega Flu contains three different genera of bacteria Bacillus megaterium, Pantoea agglomerans and Pseudomonas fluorences. The results of study indicated that there were significant differences between biofertilizers applications in terms of seed cotton yield, lint yield, ginning percentage, the number of monopodial branches, but there were non-significant differences observed in terms of lint quality characteristics except elongation. In addition, there were significant differences for cotton seed yield and lint yield. It can be concluded that the bio fertilizer can be used for increasing yield in cotton.