Meme küçültme cerrahisinde pektoral sinir bloğu uygulamasının postoperatif analjezi üzerine etkisi
The efficacy of pectoral nerve block application on postoperative analgesia in breast reduction surgery
  1. Tez No: 518227
  2. Yazar: ORÇUN SERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADIK ÖZMEN, DR. ARZU KARAVELİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Pektoral sinir bloğu (PECS blok), son yıllarda torasik paravertebral ve/veya torakal epidural bloklara alternatif olarak geliştirilen yüzeyel bloklardır. Uygulanımının pratik, hızlı ve tekniğinin basit olması nedeniyle özellikle meme kanser cerrahisi ve subpektoral meme protezi uygulanan hastalarda postoperatif analjezi amacıyla sıklıkla uygulanmaktadır. Çalışmamızda, bilateral meme küçültme cerrahisi geçirecek hastalara uygulanan PECS bloğunun, lokal infiltrasyon anestezisiyle karşılaştırıldığında, postoperatif analjezi üzerine etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Gözlemsel ve prospektif olarak planlanan çalışmaya ASA I-II, 18-65 yaş arası, vücut kitle indeksi ≤ 40 olan ve genel anestezi altında elektif meme küçültme operasyonu geçirecek hastalar dahil edildi. Hastalar bilateral pektoral sinir bloğu uygulanan (Grup PB: pektoral blok grubu) ve lokal infiltrasyon anestezisi uygulanan hastalar (Grup LA: lokal anestezi grubu) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Tüm hastalara rutin genel anestezi ve ventilasyon prosedürleri uygulandı. Hastaların demografik verileri, anestezi ve cerrahi süreleri, preoperatif ve intraoperatif hemodinamik parametreleri, intraoperatif ve postoperatif analjezi ihtiyaçları, postoperatif VAS skorları ve olası komplikasyonlar kaydedildi. Bulgular: Toplam 53 hasta çalışmaya dahil edildi. Her iki grup arasında hemodinamik parametreler ve demografik veriler açısından anlamlı bir fark yoktu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: Pectoral nerve block (PECS block) has been developed as an alternative to thoracic paravertebral and/or thoracic epidural blocks in recent years. Because of its practical, fast and simple technique, it is frequently applied for postoperative analgesia especially in breast cancer surgery and subpectoral breast prosthesis. In our study, we aimed to evaluate the efficacy of PECS block applied to patients undergoing bilateral breast reduction surgery on postoperative analgesia compared to local infiltration anesthesia. Materials and Methods: The study, which was planned as observational and prospectively, included patients with ASA I-II, 18-65 years old, with a body mass index ≤ 40 and undergoing elective breast reduction operation under general anesthesia. The patients were divided into two groups: bilateral pectoral nerve block performed group (Group PB: pectoral block group) and local infiltration anesthesia performed group (Group LA: local anesthesia group). All patients underwent routine general anesthesia and ventilation procedures. Demographic data, anesthesia and surgery times, preoperative and intraoperative hemodynamic parameters, intraoperative and postoperative analgesia requirements, postoperative VAS scores and possible complications were recorded. Results: A total of 53 patients were included in the study. There was no significant difference between the two groups in terms of hemodynamic parameters and demographic data (p>0.05).