Perakende satış mağazalarında sorumluluk muhasebesinin uygulanabilirliği: Afyonkarahisar ilinde bir uygulama
Applicabilitiy of responsibility accounting in retail stores: An application in city of Afyonkarahisar
- Tez No: 518235
- Danışmanlar: PROF. DR. TUĞRUL KANDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Sorumluluk muhasebesi sistemi, sorumluluk merkezleri aracılığı ile yöneticilerin performanslarının değerlendirilmesini ve maliyetlerin kontrol altına alınmasını sağlayan bir yönetim sistemidir. Bu sistem ile perakendecilik sektöründe faaliyet gösteren işletmelerde sorumluluk merkezleri ayrımının yapılabilmesi ve sorumluluk merkezleri aracılığı ile yöneticilerin performansı değerlendirilerek işletmede gider kontrolünün sağlanıp sağlanamadığı gösterilmeye çalışılmıştır. Çalışmada sorumluluk muhasebesi sistemi ve işleyişi bir uygulamayla açıklanmaya çalışılmıştır. Uygulama, perakendecilik sektöründe faaliyet gösteren bir işletmede yapılmıştır. Uygulama yapılan işletmede sorumluluk muhasebesinin uygulanabilmesi için gerekli koşulların çoğunun var olduğu tespit edilmiş ve bazı aksaklıkların giderilmesi ile sorumluluk merkezlerinin tamamında gider kontrolünün sağlanabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The responsibility accounting system is a management system that allows the performance of managers to be assessed through accountability centers and the costs to be controlled. With this system, it was tried to be able to distinguish the responsibility centers in the enterprises operating in the retailing sector and to show that the performance of the administrators was assessed by means of the responsibility centers and the control of the expenses was provided. In the study, responsibility accounting system and functioning were tried to be explained with an application. The application was made in a business operating in the retail sector. It has been determined that most of the conditions necessary for the implementation of responsibility accounting exist in the implementation enterprise and it has been determined that some disruptions can be eliminated and expenditure centers can be fully controlled.