2008 finansal krizi havayolu sektörüne yansımaları ve bir uygulama
2008 financial crisis reflection to the airline industry and an application
- Tez No: 518241
- Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN ARIKBOĞA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 341
Özet
Dünya varolduğundan beri tüm dünyada ekonomik ve finansal krizler yaşanmıştır. Ancak teknoloji ve serbestliğin artması ile birlikte yaşanan bu krizler sadece ortaya çıktığı ülke ve bölge ile birlikte sınırlı kalmayıp, çok kısa süre içerisinde tüm ülkelere bulaşarak yayılma etkisi göstermiştir. Çalışmamız finansal krizler çerçevesinde ele alınmış ve havayolu sektörüne etki eden krizler açıklanmaya çalışılmıştır. Büyük Buhran finansal kriz anlamında tüm dünyayı derinden etkilemesi açısından önemlidir. 2008 finansal krizi de kısa sürede tüm ülkelere sirayet ederek, gelişmiş ve gelişmekte olan tüm ülkeleri derinden etkilemiştir. Çalışmanın ilk bölümünde havacılık ve havayolu sektörü üzerinde durulmuş ve özellik arzeden bu sektör detaylı bir şekilde incelenmiştir. Daha sonra kriz kavramı, detayları, ayrıca havayollarına etkileri nedeniyle önemli finansal krizler detaylı olarak sunulmuştur. 2008 küresel finansal krizinin dünyada yer alan belli başlı halka açık havayollarına etkisi araştırılmıştır. Araştırma kısmında dünyada halka açık havayollarından örnekler alınarak, Stata 14 programı vasıtasıyla panel veri analizi kullanılarak çıkan sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The entire world has experienced economic and financial crises since it existed. But due to advanced technology and increasing freedom, these crises having not remained confined to the countries or regions where they have emerged, showed spillover effect spreading to other countries within a very short period of time. Our study aimed to describe the crises affecting the airline industry and has been discussed in the context of the financial crises. The Great Depression is important in terms of the financial crisis affecting the whole world deeply. The financial crisis of 2008 soon spread to all countries and it deeply affected both developed and developing countries all over the world. The first part of this study has focused on the aviation industry, and the airline industry which is a very important sector was studied in detail. Then, the concept of crisis, its details, as well as major financial crises having a huge impact on airlines were presented in our study in detail. In the research part of this study, samples were taken from the airlines open to public in the world, and the data, being tested and analyzed by the help of Stata 14 program, were evaluated.