Liderlik, motivasyon, yetki ve sorumluluk denkliği açısından jandarma teşkilatında yönetim faaliyati
- Tez No: 51825
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NURULLAH GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET LİDERLİK, MOTİVASYON VE YETKİ VE SORUMLULUK DENKLİ?İ AÇISINDAN JANDARMA TEŞKİLATINDA YÖNETİM FAALİYETİ Servet Yüksel KARAMAN Danışman: Doç. Dr. Nurullah GENÇ 1996 Jüri Yönetim konusunda en çok işlenen konulardan biri liderlik konusudur. Bu kadar çok ele alınmış olmasının sebebi ise lidere duyulan gereksinimdir. İnsan ihtiyaçlarının çok çeşitlilik arzettiği yaşadığımız modern çağda, örgütün amaçlarına ulaşmanın ve örgütte görev yapan personelin ihtiyaçlarının tatmin edilmesinin ancak iyi bir liderlik davranışı ile başarılacağı kuşkusuzdur. Jandarma teşkilatı içerisinde hiyerarşi kademelerinde yönetici konumunda bulunan komutanlarında teşkilatın amaçlarına hizmet edecek, personeli davranışları ile etkileyerek tamamıyla yasal gücü kullanmadan,II diğer güçleri de duruma göre kullanarak personeli göreve sevk edecek başarılı liderlik davranışı göstermeleri gerekmektedir. Ayrıca motivasyon araçları liderlerin veya yöneticilerin kullanacakları en güçlü silahlardan birisidir. Komutanlık görevi yapan yöneticiler motivasyon araçlarını, özellikle de ödüllendirme faaliyetini çekinmeden kullanmalıdırlar. İnsanlarla çalışmak veya onları yönetmek durumunda olan herkesin, insan ve onların davranışları konusunda bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. Örgüt üyelerinin örgütsel amaçlar doğrultusunda görevlerinin gerektiği şekilde davranmaları ancak etkin güdülenmeleri ile mümkündür. Jandarma teşkilatında güdüleme araçları etkin bir şekilde kullanılmalıdır. Örgütsel açıdan yetki bir örgütü yönetme hakkıdır. Örgütlerde genel olarak komuta yetkisi fonksiyonel yetki ve kurmay yetkileri gözlenmektedir. Jandarma teşkilatında da hiyerarşik yapı içerisinde ağırlıklı olarak komuta yetkisi görülmektedir. Bununla birlikte kurmay yetkisi ve fonksiyonel yetki de sınırlı olarak izlenmektedir. Yetki sorumluluk denkliği bir örgüt için hayati öneme haiz bir konudur. İstikrarlı bir düzenin sağlanması ve devamı isteniyorsa örgütün her kademesinde yetki, güç, sorumluluk ve hesap verme arasında eşit bir dengenin kurulması gerekir. Jandarma teşkilatında bazı personel görevlendirmelerinde yetki ve sorumluluk denkliği zedelenmektedir. Kısaca özetlediğimiz bu çalışmamız iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm çalışmanın teorik çatısını oluşturmakta, ikinci bölüm ise aktif tecrübe ve gözlemlere dayanılarak belge inceleme yöntemi ile jandarma teşkilatının liderlik, motivasyon ve yetki ve sorumluluk denkliği açısından analizi ile ilgilidir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Master Thesis THE MANAGEMENT ACTIVITIES IN THE GENDARMERIE ORGANIZATION WITH RESPECT TO LEADERSHIP, MOTIVATION AND RESPONSABILITY, AND AUTHORITY Servet Yüksel KARAMAN Supervisor: Asst.Prof. Dr. Nurullah GENÇ 1996 Juri One of the subject matters of management which is widely studied is leadership. The reason why it has been dealt with so much is the need felt for qualified leaders. In the modern age we are living and human needs are variable, there is no doubt that the attainment of the goals of the organization and covering the needs of the personnel can only be fulfilled by proper attitude and behaviour of leadership. The commanders, too, who are the counterparts of the directors in the hierarchical chain in the Gendarmerie Organization, should demonstrate appropriate behaviour of leadership thatIV will serve to the goals of the organization so as to encourage the personnel to do their duty by having them influenced by their own behaviour without exerting any legal authority on them. Also, the means of motivation is one of the materials to be used by leaders or managers. The managers who are in the position of commanders in the Gerdarmerie should use means of motivation especially rewarding activities unhesitatingly. Any person who works together with human beings and manages them should be well aware of their problems and their behaviour. Having the members" of the organization perform their duties properly would only be possible by an effective motivation. Autority from the organizational point of wiew means exerting the right to manage an organization. This authority generally appears to be used in commanding, functioning and sometimes based on the superiority vested in the officers who are the graduates of War Academy. In this organization the commanding authority has largely been observed in the hierarchical chain. Nevertheless, the functional authority and that of the staff officers have been efficent in a limited way. The balance between authority and responsability is of vital importance to an organization. Authority, responsibility, self-criticism and using the power of management should be balanced equally in every level of organization if you want to have a stable order and maintain it in the Gendarmerie Organization. The authority and responsibility has appeared to get un-balanced when some of the personnel were employed and given reassignments. The present study sonsist of two main chapter. The first one covers the teorectical part, while the second is concerned with an analysis of Gendarmerie Organization as to leadership, authority and responsability, and motivation based on direct observation, personal experiences, and the documents obtained.