Finansal kiralama (leasing) ve Jandarma Genel Komutanlığında uygulama olanakları
  1. Tez No: 51826
  2. Yazar: ÖZKAN ÜNSEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YUNUS KİSHALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ Fİ NANS AL KİRALAMA (LEASİNG) VE JANDARMA GENEL KOMUTANLI?INDA UYGULAMA OLANAKLARI Özkan ÜNSEL Danışman: Prof.Dr. Yunus KİSHALI 1996, SAYFA: 133 Jüri: Prof. Dr. Yunus KİSHALI İktisadi malların kiralanması uzun bir geçmişe sahiptir. Yatırımların kiralama yolu ile finansmanına 1930'lu yıllarda A.B.D. 'nde başvurulmuştur. Finansal kiralama daha çok gelişmiş ülkelerde yaygın bir uygulanma alanı bulmuş olmakla beraber, son yıllarda gelişmiş ülkelerden gelişmekte olan ülkelere yönelik teknoloji transferinde önemli roller üstlenmektedir. Nitekim yönteme Türkiye'de duyulan ihtiyaç üzerine 3226 Sayılı Finansal Kiralama Kanunu ile yasal düzenlemeler yapılmış ve finansal kiralamanın Türkiye'de de uygulanması imkanı yasal olarak yaratılmıştır. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de kabul görmüş finansal kiralama yönteminin Jandarma Genel Komutanlığında da uygulanıp uygulanamayacağının incelenerek ortaya konulmasıdır. Bu amaçla finansal kiralama konusu genel olarak açıklanmış, Türkiye'de konuya ilişkin yasal mevzuat incelenmiş ve yapılan açıklamalar Jandarma açısından, finansal kiralama şirketinden alınan bir teklif üzerinde değerlendirilmiş tir. Sonuçta, Finansal Kiralama Kanunu 'nun kiracılar konusunda herhangi bir ayırım yapmamış olmasına rağmen, yöntemin sağlanan teşvikler ve finansal faydalar yönünden vergiye tabi özel kurum ve kuruluşlar için cazip olabildiği, ancak Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik şartlar ve mevcut yasal mevzuat ile Jandarma Genel Komutanlığı açısından uygulanma olanaklarının kısıtlı olduğu kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Ph. D. Thesis LEASING AND POSSIBILITIES OF PRACTIEC IN THE GENDARME Özkan ÜNSEL Supervisor: Prof. Dr. Yunus KİSHALI 1996, Page: 133 Jury : Prof. Dr. Yunus KİSHALI Giving the use of economic assets on a lease has been known in past. Financing investment by leasing was first in U.S.A., in 1930' s. However, the leasing system is widely more common especially in developed countries, it has been recently gettins important to transmit the techonogy from the developed countries to the developing countries. Just as this system has started to be used legally in Turkey after The Financial Leasing law numbered 3226 was made. The aim of this study is to exemine whether the leasing system performed in Turkey can be used in The Gendarme or not first of all, in this study, the term of financial leasing was generally clarified and The Financial Leasing law was studied in detail. The proposal of the leasing company has been evalvated on Gendarme Management. In Conclusion, although The Financial Leasing law doesn't separate lessees, it is indicated that The Financial Leasing system may be in demond for private companies that have financial promotions and advantages. However, it is concluded that this system is not adeguate enough to be performed in The Gendarme because of Turkey's economic conditions and present law.