Bankalarda insan kaynakları yönetimi uygulamalarına ilişkin çalışan algıları ve bir uygulama
The working perceptions of human resources management practices in banks
- Tez No: 518261
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, bankalar perspektifinden insan kaynakları yönetim algılarının analiz edilmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evreni, 2017 yılında Aydın il merkezindeki bankalarda faaliyet gösteren operasyon, insan kaynakları, bireysel ve kurumsal banka işlemleri bölümlerinde çalışan personelden oluşmaktadır. Araştırma kapsamında Aydın ilinde faaliyet gösteren kamu ve özel sermayedeki bankalardan 130 beyaz yakalı personel örneklem olarak belirlenmiş, araştırmacı tarafından ulaşılarak ölçeğin amacı ve nasıl doldurulacağı konusunda kısaca gerekli bilgi verildikten sonra ölçek uygulanmıştır. Çalışmanın bulguları ışığında, insan kaynakları yönetimi uygulamalarının bankalarda insan gücü planlaması, işgören seçme ve yerleştirme, eğitim ve geliştirme, kariyer planlaması, performans değerlendirme, ödeme, koruma, disiplin ve ayırma alt boyutlarında demografik değişkenler çerçevesinde anlamlı bir farklılık göstermediği belirlenmiştir (p≥.05). Elde edilen bu bulgu ışığında denilebilir ki“en iyi”olarak nitelendirilebilecek tek bir insan kaynakları yönetimi uygulamaları değerlendirme sisteminden söz edilemeyeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to analyze the human resources management perceptions from the perspective of banks. The research universe consists of personnel working in the banks of the provincial center of Aydın in 2017, working in human resources, individual and corporate banking departments. A simple random sampling method in Aydın province was reached by 130 researchers and the scale was applied after briefly providing the necessary information on the purpose and purpose of the scale. It was determined that human resources management practices did not show any significant difference in the demographic variables of human power planning, occupational selection and placement, training and development, career planning, performance evaluation, payment, protection, discipline and separation subdimensions in the light of the findings of the study (p≥.05 ). This finding can be said in the light that it is not possible to mention a single human resources management appraisal system that can be described as“the best”.