Çalışanların işe alım ve performans algılarındaki farklılıkların incelenmesi: Bankacılık sektörü örneği
Research on the differences in perceptions of employees on recruitment and performance: The case of banking sector
- Tez No: 584640
- Danışmanlar: PROF. DR. CELAL KEPEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırmanın amacı, bankacılık sektöründeki çalışanların işe alım algılarına yönelik görüşlerini ve bu görüşlerin çalışanların performansları üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Küresel düzen içerisinde sürekli değişen ve gelişen koşullar işletmeleri rekabet yarışına sokmaktadır. Bir işletmenin başarısı büyük oranda sahip olduğu yetenekli, nitelikli ve donanımlı insan kaynağına eşittir. Bu çalışma üç bölüm halinde planlanmıştır. Birinci bölümde; İKY, temel tanım ve kavramlarına, tarihi gelişimlerine, planlamalarına detaylıca yer verilmiştir. İkinci bölümde; insan kaynakları yönetiminde çalışan bulma, seçme ve yerleştirme uygulamalarından bahsedilmiş olup, ayrıca performans ve performans değerlendirme kavramlarına değinilmiştir. Üçüncü bölümde ise; Türkiye'de faaliyet gösteren çeşitli bankaların Düzce ilindeki şubelerinin çalışanlarına anket yapılarak, araştırmanın uygulama kısmı gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda öncelikle hipotezler oluşturulmuş, bu hipotezleri test etmek amacıyla Mann Whitney U ve Kruskal Wallis H testi kullanılmıştır. Ölçek puanlarının normallik sınamasında Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk değerlerinin katsayısı baz alınmıştır. Çalışanların işe alım süreçlerine yönelik algıları ile performansları arasındaki anlamlı ilişki Korelasyon Analizi ile ortaya konmuştur. Araştırmanın güvenirliğini belirlemek amacıyla yapılan Cronbach Alpha değeri işe alım ölçeği için 0.88, performans ölçeği için 0.92 olarak tespit edilmiştir. Anket çalışması kapsamında elde edilen verilerin çözümlenmesi SPSS 25 paket programı yardımıyla gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the opinions of the employees in the banking sector regarding their perceptions of recruitment and the effect of these opinions on the performances of the employees. The constantly changing and developing conditions in the global order put the companies in the competition. The success of a business is largely equal to its talented, qualified and well-equipped human resources. This study was planned in three parts. In the first section; HRM, basic definitions and concepts, historical development and planning are explained in detail. In the second part; human resource management, recruitment, selection and placement practices are mentioned and performance and performance evaluation concepts are mentioned. In the third part; survey of various banks operating in Turkey made to employees of branches in Duzce, the application portion of the research was conducted. In this context, firstly hypotheses were created and Mann Whitney U and Kruskal Wallis H tests were used to test these hypotheses. The normality test of the scale scores was based on the coefficient of Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk values. In addition, Correlation Analysis revealed a significant relationship between employees' perceptions about their recruitment processes and their performances. The Cronbach's Alpha value was 0.88 for the recruitment scale and 0.92 for the performance scale. SPSS 25 package program was used for the analysis of the data obtained within the scope of the survey.