Yetenek yönetimi uygulamalarının çalışanın sürdürülebilir performansına etkisi: Kariyer memnuniyetinin aracılık rolü
The impact of talent management practices on employees' sustainable performance: The mediating role of career satisfaction
  1. Tez No: 922330
  2. Yazar: GÜLDER AKMERMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM KIRKBEŞOĞLU, ÖĞR. GÖR. GÜLTEN ŞENKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Globalleşme, teknolojik gelişmeler ve bilgiye kolay erişim gibi faktörlerle günümüz iş dünyası hızlı değişimlere uğramaktadır. Çalışanlar, yeteneklerini kullanabilecekleri, kendilerini geliştirebilecekleri işleri tercih ederken, işverenler ise yetenekli çalışanları bulup elde tutmayı sürdürülebilir rekabet avantajı için kritik görmektedir. Bu bağlamda, yetenek yönetimi insan kaynakları yönetiminin önemli bir unsuru haline gelmiştir. Organizasyonların başarısı, yalnızca yetenek yönetimine değil, çalışanların sürdürülebilir performansına da bağlıdır. Sürdürülebilir performans, çalışanın hem kendi hem de organizasyonun gelişimine katkısını ifade eder. Yüksek sürdürülebilir performansa sahip çalışanlar, daha üretken olmanın yanı sıra organizasyon ve birey için ortak bir gelecek yaratmada rol oynar. Yetenekli çalışanlar, stratejik pozisyonlarda bulundukları için kariyer memnuniyeti onlar için kritik öneme sahiptir. Kariyer memnuniyeti sağlandığında, bu çalışanlar daha yüksek performans göstererek organizasyona katkı sağlar. Yetenek yönetimi sayesinde çalışanlar, kişisel gelişimlerine destek verildiğini fark eder ve değerli hisseder. Bu durum, çalışanların organizasyona bağlılığını artırarak daha uzun süre organizasyonda kalmalarına ve yüksek performans göstermelerine katkıda bulunur. Böylece yetenek yönetimi, çalışanların kariyer memnuniyeti ile organizasyonun başarısı arasındaki bağı güçlendiren bir unsur haline gelir. Bu bağlamda, tezin amacı yetenek yönetimi uygulamalarının çalışanın sürdürülebilir performansına etkisi ve bu etkide kariyer memnuniyetinin aracı rolünün araştırılmasıdır. Araştırmanın evrenini, Ankara ilinde faaliyet gösteren kamu ve özel bankalardaki çalışanlar oluştururken, örneklemi ise bu bankalarda görev yapan 353 çalışanı kapsamaktadır. Araştırma verileri SPSS 25 paket programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Aracılık analizleri ise SPSS'in PROCESS Macro eklentisi ile gerçekleştirilmiştir. Bulgular, araştırma hipotezlerinin doğrulandığını göstermektedir. Kariyer memnuniyetinin yetenek yönetimi uygulamaları (hem soyut hem somut boyutta hem de bu ikisinin oluşturduğu toplamda) ve çalışanın sürdürülebilir performansı arasındaki ilişkiye aracılık ettiği görülmüştür. Kariyer memnuniyetinin yetenek yönetimi ve sürdürülebilir performans arasındaki ilişkiye aracılık ettiğine ilişkin literatüre katkı sağlayan bu çalışma, özellikle bankacılık sektörü için önemli pratik çıkarımları içerisinde barındırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Globalization, technological advancements, and easier access to information have led to rapid changes in today's business world. Employees prefer jobs where they can utilize their talents and develop themselves, while employers see attracting and retaining talented employees as critical for achieving sustainable competitive advantage. In this context, talent management has become an essential component of human resources management. The success of organizations depends not only on talent management but also on employees' sustainable performance. Sustainable performance refers to an employee's contribution to both their own and the organization's development. Employees with high sustainable performance are not only more productive but also play a role in creating a shared and sustainable future for both the organization and themselves. Skilled employees hold strategic positions, making career satisfaction critically important for them. When career satisfaction is achieved, these employees perform at higher levels, thereby contributing more to the organization. Through talent management, employees realize that their personal development is supported and feel valued. This perception strengthens employees' organizational commitment, encouraging them to stay longer in the organization and perform at higher levels. Thus, talent management becomes a key factor in strengthening the connection between employees' career satisfaction and organizational success. In this context, the aim of the thesis is to investigate the impact of talent management practices on employees' sustainable performance and the mediating role of career satisfaction in this relationship. The population of the study consists of employees working in public and private banks operating in Ankara, while the sample includes 353 employees from these banks. The research data were analyzed using the SPSS 25 statistical package program, and mediation analyses were conducted with the PROCESS Macro extension of SPSS. The findings indicate that the research hypotheses were confirmed. It was observed that career satisfaction mediates the relationship between talent management practices (both in tangible and intangible dimensions, as well as their overall combination) and employees' sustainable performance. Contributing to the literature on the mediating role of career satisfaction in the relationship between talent management and sustainable performance, this study also offers significant practical implications, particularly for the banking sector.