Örgüt kültürü ve örgütsel destek algısının cam tavan engeli ile ilişkisi: İstanbul turizm sektörü kadın çalışanları üzerine bir araştırma
The relationship between perception of organizational culture and organizational support and glass ceiling barrier: A research on women employees in Istanbul tourism industry
- Tez No: 518271
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu araştırma, çalışan kadınların örgütsel destek algısının, örgüt kültürü türleri algısının ve bazı demografik değişkenlerin cam tavan engeli algısı üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamıştır. Araştırma evreni, İstanbul'daki turizm işletmelerinde çalışan kadınlardan oluşmaktadır. Örneklem, tesadüfi yöntemiyle evrenden alınan 395 kadın çalışan olmuştur. Araştırma verileri örgütsel destek algısı, örgüt kültürü tipi algısı ve cam tavan engeli algısı ölçeklerini içeren Likert türü soru formu ile elde edilmiştir. SPSS ve AMOS yazılımlarıyla analiz tekniği olarak doğrulayıcı faktör analizi, yol analizi ve bootstrap teknikleri uygulanmıştır. Yapısal eşitlik modelinde örgütsel destek bağımsız, örgüt kültürü ve cam tavan engeli algısı bağımlı değişkenlerdir. Demografik değişkenler kontrol değişkeni olarak dizayn edilmiştir. Araştırma bulguları, örgütsel desteğin cam tavan engeli algısını azaltırken, takım kültürünün artırdığını göstermiştir. Kıdem, yaş, gelir düzeyi, medeni durum ve çocuk sahibi olma durumunun algılanan örgütsel destek ile cam tavan algısı arasındaki olumlu ilişki üzerinde etkili faktörler olduğu bulunmuştur. Yanısıra, örgütsel destek algısının cam tavan engeli algısı üzerindeki olumlu etkisinde girişimci kültür ve takım kültürünün olumlu kısmi aracı etkisi olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research aimed to examine the effects of perceived organizational support, types of organizational culture perception and some demographic variables on glass ceiling barrier perception of working women. Research population was made up of working women in tourism establishments in Istanbul. The Sample size was 395 working women drawn from the population by random sampling method. Research data were gathered by a Likert type questionnaire including scales on perceived organizational support, perception of organizational culture typologies and glass ceiling barrier perception. Confirmatory factor analyses, path analysis, and bootstrapping techniques were implemented as techniques of analysis using SPSS and AMOS softwares. Organization support was exogenous, organizational culture and glass ceiling barrier perception were endogenous variables in the structural equation model. Demographic variables are designed as control variables. Research findings showed that while organizational support decreases glass ceiling barrier perception, team culture increases it. Tenure, age, income level, marital status and having children were found to be factors affecting the positive relationship between perceived organizational support and glass ceiling barrier perception. Besides, it was found that positive effect of perceived organizational support on glass ceiling barrier perception was positively partially mediated by entrepreneurial culture and team culture.