Eğitim amaçlı hastanelerde planlama, kontrol ve karar aracı olarak değişken maliyetleme -teori ve uygulama-
  1. Tez No: 51828
  2. Yazar: BURHAN SABAZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. M. SUPHİ ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Eğitim Amaçlı Hastanelerde Planlama, Kontrol ve Bir Karar Aracı Olarak Değişken Maliyetleme - Teori ve Uygulama - Burhan SABAZ Tez Danışmanı : Yrd. Doç. Dr. M. Suphi ORHAN Jüri : İşletme yöneticilerine karar verme açısından yardımcı olabilecek bilgilerin üretilebilmesi ve bu bilgilerin raporlanması maliyet muhasebesinin en önemli fonksiyonlarından birisidir. İşletme yönetiminin karar verme, planlama ve kontrol gibi başlıca fonksiyonları için bilgi toplanması, üretilmesi, analiz edilmesi ve raporlanması amaçlarına tarihi maliyetlerin ve genel kabul görmüş muhasebe ilkelerinin sınırlan içinde kalınarak ulaşılması güçtür. Mal ve hizmet üreten bütün işletmelerde olduğu gibi, ülkemiz ekonomisinde de önemli bir paya sahip olan sağlık sektöründe sağlık hizmetlerinin yapısal ve teknik özelliklerinin verimli, kaliteli, süratli ve ekonomik bir şekilde planlanarak uygulaması maliyet ve yönetim muhasebesi bilgilerini gerektirmektedir. Bu çalışmada Eğitim Amaçlı Hastanelerde değişken maliyetleme tekniğinin planlama, kontrol ve karar aracı olarak yönetime yararlan incelenmeye çalışılmıştır. Üç bölümden oluşan çalışmada değişken maliyetleme tekniği teorik olarak açıklanarak diğer maliyetleme teknikleri ile ilişkisi ve hastanelerde uygulanabilirliği konulan üzerinde durulmuştur. Teorik olarak varılan sonuçlan Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi ESWL Ünitesinde uygulaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis In Education Aimed Hospitals Variable Costs as a Measurement of plan, control, and making decision - Theory and Apply - Burhan SABAZ Supervisor: Associate Prof. Dr. M. Suphi ORHAN Jury: One of the most important function of the cost accounting is to product information & to report it for making decision to help the business managers. It is difficult to get these objectives, within the historical costs and general accepted accounting rules, collecting information, bringing it up, analizing, & reporting, for major functions as making decision, planning, and control of business management. Like in all of the businesses that produce good and service, health sector has also major importance in our country. However, it needs to get information about cost and management accounting and to plan within effective, quality, fast, and economic because of structural and technique characteristics of health services. In this study, It has been tried to search usefulness of variable cost system as a measurement of plan, control, and decision for management in education aimed hospitals. In three sections of this study, variable cost system was explained theoretically. Besides, it was studied the relationship among other cost systems and its applicable in those kind of hospitals. Moreover, it was applied the theoretically results of this study at Educated Aimed Hospital of Medical Faculty in Atatürk University.